Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Cabinet de curiosités czyli o osobliwościach natury i sztuki w Muzeum Książąt Czartoryskich

Cabinet de curiosités czyli o osobliwościach natury i sztuki w Muzeum Książąt Czartoryskich

MNK Muzeum Czartoryskich

ul. Pijarska 15, 31-015 Kraków
06.11.2022
niedziela
12:00
bilety
pokaz i wykład
W zbiorach Muzeum Książąt Czartoryskich znajduje się XVII-wieczna drewniana rzeźba przedstawiająca ludzką głowę, ukazaną z uderzającym na pierwszy rzut oka weryzmem. Lewą połowę czaszki pokrywa skóra i resztki włosów w stanie rozkładu, przylegające mocno do kości i uwydatniające ich kształt. W głębokim oczodole znajduje się zamknięte oko, a w rozchylonych ustach pozostałe zęby. Druga strona stanowi natomiast całkowicie odsłonięty kościec czaszki z wybrakowanym uzębieniem. Gdzieniegdzie widoczne są małe, czerwone owady – to kowale bezskrzydłe, w sztuce często przedstawiane jako nekrofagi.

Podobne rzeźby często znajdowały się w nowożytnych gabinetach naukowców, kolekcjonerów i myślicieli. Z jednej strony zachęcały do refleksji nad ulotnością ludzkiego życia, a z drugiej były swoistymi modelami anatomicznymi, potrzebnymi w pracy naukowej. W tzw. „gabinetach osobliwości” kolekcjonowano zarówno dzieła sztuki, jak i naturalia, modele anatomiczne, pamiątki historyczne czy niezwykłe przedmioty z dalekich podróży.

Zapraszamy Państwa na pokaz specjalny rzeźby, połączony z krótkim wykładem dr Justyny Łuczyńskiej-Bystrowskiej, która opowie o tym niezwykłym dziele – wyjaśni jego symbolikę, przybliży znaczenie motywów związanych z przemijaniem w sztuce, a także ich rolę w dziejach tzw. Kunstkammer, czyli zbiorów osobliwości.

Termin: 6.11.2022, godz. 12.00
Miejsce: dziedziniec Pałacu Czartoryskich
Wstęp: bezpłatny (bez rezerwacji)
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję