Bezpłatne warsztaty dla młodzieży (15-18 lat) - Ja, my, oni
Z przyczyn niezależnych od organizatora warsztaty odbędą się w innym terminie. Nowe daty podamy wkrótce.
Zapraszamy na bezpłatne warsztaty do młodzieży (15-18 lat) towarzyszące wystawie "Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz"
Wtorek, 18 lipca 2017
- godz. 11.30-13.00 – oprowadzanie po wystawie
prowadzenie: Barbara Łepkowska
- godz. 14.00-18.00 – Widzę, słyszę, reaguje! Weź to na warsztat!
Warsztaty poświęcone będą okazją do zwiększenia świadomości na temat mechanizmów stojących za powstawaniem stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji ze względu na przynależność do różnych grup. W ramach interaktywnych ćwiczeń, symulacji, filmów i dyskusji będziemy zastanawiać się nad tym, jak to się dzieje, że posługujemy się stereotypami i uprzedzeniami w życiu codziennym i do czego to może prowadzić. Będziemy także ćwiczyć rozpoznawanie dyskryminacji w życiu codziennym i uczyć się różnych sposób reagowania na takie sytuacje. Zapraszamy!
Prowadzenie:
Joanna Grzymała-Moszczyńska - psycholożka, aktywistka, trenerka antydyskryminacyjna. Doktorantka w Instytucie Psychologii UJ. Prowadzi warsztaty równościowe i poszukuje sposobów na to, żeby zmieniać świat na lepsze.
Anna Makówka-Kwapisiewicz - historyczka, dziennikarka, działaczka społeczna i trenerka antydyskryminacyjna. Prezeska Żydowskiego Stowarzyszenia Czulent, naukowo zajmuje się tematyką Zagłady.
Środa, 19 lipca 2017
- godz. 11.30-18.00 – Widzę, słyszę, reaguje! Weź to na warsztat!
Prowadzenie: Joanna Grzymała – Moszczyńska, Anna Makówka-Kwapisiewicz
Czwartek, 20 lipca 2017
- godz. 11.30-13.30 – Święta Wojna
Podczas warsztatów zaprezentuję zdjęcia wybrane z projektu "Święta Wojna", który poświęcony był graffiti malowanym przez zwaśnione ze sobą grupy fanów piłki nożnej. Kibicowskie bojówki w całej Polsce w celu naznaczenia, zdeprecjonowania i wykluczenia oponentów używają rasistowskich, seksistowskich i homofobicznych określeń. Pokaże więc przykłady takich graffiti i wspólnie
z uczestnikami spróbujemy zdekonstruować ich znaczenie oraz wskazać jakie kody kultury doprowadziły do używania nienawistnej terminologii.
Prowadzenie:
Wojciech Wilczyk – poeta, fotograf, autor esejów oraz tekstów krytycznych o sztuce, kurator wystaw, wykładowca na Akademii Fotografii w Krakowie. Autor trzech tomów poetyckich: Steppenwolf (1997), Eternit (2003), Realizm (2017) oraz fotograficznych projektów dokumentalnych: Czarno-Biały Śląsk (1999-2003), Kalwaria (1995-2004), Życie po życiu (2004-2006), Postindustrial (2003-2007), Niewinne oko nie istnieje (2006-2008), Święta Wojna (2009-2014) oraz wspólnie z Elżbietą Janicką Inne Miasto (2011-1012 ). Dwukrotnie nominowany do Deutsche Börse Photography Prize. Otrzymał wyróżnienie w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku 2009 (album Niewinne oko nie istnieje) oraz nagrodę PHOTO BOOK OF THE YEAR 2014 w konkursie Grand Press Photo 2015 (album Święta Wojna). Od 2009 prowadzi bloga: hiperrealizm.blogspot.com. Wspólnie z Grzegorzem Wróblewskim zrealizował intermedialny projekt Blue Pueblo (2013-2014), łączący tekst i fotografie, któremu towarzyszył artbook wydany w nakładzie 350 numerowanych i sygnowanych egzemplarzy.
Piątek, 21 lipca 2017
- godz. 11.30-18.00 – Jak reagować na nienawiść na murach?
Miasto jest przestrzenią, w której toczy się walka komunikatów, w wielu z nich bardzo często pojawia się próba zawłaszczenia przestrzeni, podkreślenia dominacji i próba wykluczenia, tego, kogo uznaje się za "wroga", "obcego". Podczas warsztatów podejmiemy wspólną analizę treści tych komunikatów oraz przyjrzymy się sposobom w jaki artyści i aktywiści miejscy próbują na nie odpowiedzieć. Poznamy różne społeczne i artystyczne działania na terenie Krakowa i nie tylko. Następnie spróbujemy w formie szablonu wypracować projekt graficznego znaku, który będzie zawierał przekaz podkreślający wspólnotowy charakter miasta, tolerancję i otwartość. Stworzone przez nas szablony użyjemy podczas pleneru w przestrzeni miasta, gdzie na "legalnej" ścianie będziemy mogli stworzyć własną wypowiedź!
Prowadzenie:
Dorota Jędruch – historyczka sztuki, edukatorka, pracownik Działu Edukacji MNK. Współautorka wystaw architektonicznych i tekstów krytycznych dotyczących zjawisk architektury współczesnej. Prowadzi zajęcia z krytyki artystycznej dla studentów historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Agnieszka Fluder – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w Pracowni Interdyscyplinarnej. Zajmuje się wideo, multimediami i działaniami w przestrzeni. Prowadzi zajęcia edukacyjne, tworzy, projektuje. Interesuje się łączeniem ruchu i dźwięku z działaniami plastycznymi.
Warsztaty są bezpłatne. Uczestnikom zapewniamy posiłek.
Konieczna rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 4335 744 (czynne w godz. 9.00 – 16.00 w dni powszednie)