Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Bezpłatne warsztaty dla młodzieży (15-18 lat) - Ja, my, oni

fot. Magdalena Guzik

Bezpłatne warsztaty dla młodzieży (15-18 lat) - Ja, my, oni

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego

pl. Szczepański 9, 31-011 Kraków
18-21.07.2017
wtorek-piątek
bilety
Z przyczyn niezależnych od organizatora warsztaty odbędą się w innym terminie. Nowe daty podamy wkrótce.

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty do młodzieży (15-18 lat) towarzyszące wystawie "Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz"

Wtorek, 18 lipca 2017

 • godz. 11.30-13.00 – oprowadzanie po wystawie
  prowadzenie: Barbara Łepkowska
 • godz. 14.00-18.00 – Widzę, słyszę, reaguje! Weź to na warsztat!
  Warsztaty poświęcone będą okazją do zwiększenia świadomości na temat mechanizmów stojących za powstawaniem stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji ze względu na przynależność do różnych grup. W ramach interaktywnych ćwiczeń, symulacji, filmów i dyskusji będziemy zastanawiać się nad tym, jak to się dzieje, że posługujemy się stereotypami i uprzedzeniami w życiu codziennym i do czego to może prowadzić. Będziemy także ćwiczyć rozpoznawanie dyskryminacji w życiu codziennym i uczyć się różnych sposób reagowania na takie sytuacje. Zapraszamy!

  Prowadzenie:
  Joanna Grzymała-Moszczyńska - psycholożka, aktywistka, trenerka antydyskryminacyjna. Doktorantka w Instytucie Psychologii UJ. Prowadzi warsztaty równościowe i poszukuje sposobów na to, żeby zmieniać świat na lepsze.
  Anna Makówka-Kwapisiewicz - historyczka, dziennikarka, działaczka społeczna i trenerka antydyskryminacyjna. Prezeska Żydowskiego Stowarzyszenia Czulent, naukowo zajmuje się tematyką Zagłady.

 

Środa, 19 lipca 2017

 • godz. 11.30-18.00 – Widzę, słyszę, reaguje! Weź to na warsztat!
  Prowadzenie: Joanna Grzymała – Moszczyńska, Anna Makówka-Kwapisiewicz

 

Czwartek, 20 lipca 2017

 • godz. 11.30-13.30 – Święta Wojna
  Podczas warsztatów zaprezentuję zdjęcia wybrane z projektu "Święta Wojna", który poświęcony był graffiti malowanym przez zwaśnione ze sobą grupy fanów piłki nożnej. Kibicowskie bojówki w całej Polsce w celu naznaczenia, zdeprecjonowania i wykluczenia oponentów używają rasistowskich, seksistowskich i homofobicznych określeń. Pokaże więc przykłady takich graffiti i wspólnie
  z uczestnikami spróbujemy zdekonstruować ich znaczenie oraz wskazać jakie kody kultury doprowadziły do używania nienawistnej terminologii.

  Prowadzenie:
  Wojciech Wilczyk – poeta, fotograf, autor esejów oraz tekstów krytycznych o sztuce, kurator wystaw, wykładowca na Akademii Fotografii w Krakowie. Autor trzech tomów poetyckich: Steppenwolf (1997), Eternit (2003), Realizm (2017) oraz fotograficznych projektów dokumentalnych: Czarno-Biały Śląsk (1999-2003), Kalwaria (1995-2004), Życie po życiu (2004-2006), Postindustrial (2003-2007), Niewinne oko nie istnieje (2006-2008), Święta Wojna (2009-2014) oraz wspólnie z Elżbietą Janicką Inne Miasto (2011-1012 ). Dwukrotnie nominowany do Deutsche Börse Photography Prize. Otrzymał wyróżnienie w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku 2009 (album Niewinne oko nie istnieje) oraz nagrodę PHOTO BOOK OF THE YEAR 2014 w konkursie Grand Press Photo 2015 (album Święta Wojna). Od 2009 prowadzi bloga: hiperrealizm.blogspot.com. Wspólnie z Grzegorzem Wróblewskim zrealizował intermedialny projekt Blue Pueblo (2013-2014), łączący tekst i fotografie, któremu towarzyszył artbook wydany w nakładzie 350 numerowanych i sygnowanych egzemplarzy.

 

Piątek, 21 lipca 2017

 • godz. 11.30-18.00 – Jak reagować na nienawiść na murach?
  Miasto jest przestrzenią, w której toczy się walka komunikatów, w wielu z nich bardzo często pojawia się próba zawłaszczenia przestrzeni, podkreślenia dominacji i próba wykluczenia, tego, kogo uznaje się za "wroga", "obcego". Podczas warsztatów podejmiemy wspólną analizę treści tych komunikatów oraz przyjrzymy się sposobom w jaki artyści i aktywiści miejscy próbują na nie odpowiedzieć. Poznamy różne społeczne i artystyczne działania na terenie Krakowa i nie tylko. Następnie spróbujemy w formie szablonu wypracować projekt graficznego znaku, który będzie zawierał przekaz podkreślający wspólnotowy charakter miasta, tolerancję i otwartość. Stworzone przez nas szablony użyjemy podczas pleneru w przestrzeni miasta, gdzie na "legalnej" ścianie będziemy mogli stworzyć własną wypowiedź!

  Prowadzenie:
  Dorota Jędruch – historyczka sztuki, edukatorka, pracownik Działu Edukacji MNK. Współautorka wystaw architektonicznych i tekstów krytycznych dotyczących zjawisk architektury współczesnej. Prowadzi zajęcia z krytyki artystycznej dla studentów historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

  Agnieszka Fluder – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w Pracowni Interdyscyplinarnej. Zajmuje się wideo, multimediami i działaniami w przestrzeni. Prowadzi zajęcia edukacyjne, tworzy, projektuje. Interesuje się łączeniem ruchu i dźwięku z działaniami plastycznymi.

Warsztaty są bezpłatne. Uczestnikom zapewniamy posiłek.
Konieczna rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 4335 744 (czynne w godz. 9.00 – 16.00 w dni powszednie)
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję