Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Z Pegazem w tle - wykłady

Adam Bunsch – uczeń Mehoffera

Adam Bunsch (1869-1969) Karnawałowa piosenka, 1932 Olej na płótnie, 67 x 67 cm Muzeum Narodowe w Krakowie Fot. J. Pawłowska, Ł. Wojciechowski – Pracownia Digitalizacji Zbiorów MNK

Cykl: Z Pegazem w tle - wykłady
Adam Bunsch – uczeń Mehoffera

MNK Mehoffer

ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków
28.11.2023
wtorek
18:00
Adam Bunsch (1896–1969), artysta malarz, grafik, dramatopisarz, witrażownik, pedagog. Urodzony w Krakowie, syn rzeźbiarza Alojzego Bunscha, brat pisarza historycznego Karola Bunscha, ojciec scenografa Alego Bunscha oraz grafika i malarza Franciszka Bunscha.

Studia rozpoczął w Uniwersytecie Wiedeńskim (1915), przerwał je po wcieleniu do armii austriackiej, jako oficer rezerwy kontynuował studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (w pracowni Józefa Mehoffera) oraz w Uniwersytecie Jagiellońskim (Wydział Filozoficzny). Wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej, w 1921 roku przeniósł się do Bielska, gdzie podjął się nauczania w Państwowej Szkole Przemysłowej i nawiązał liczne kontakty z kulturalną elitą Śląska. W czasie II wojny światowej służbę w Polskich Siłach Zbrojnych w Wielkiej Brytanii łączył z działalnością artystyczną (jako Andrzej Wart), głównie sakralną – witrażownictwem. W Londynie pozostały zaprojektowane i wykonane przez niego witraże dla kościoła Polskiej Misji Katolickiej, a także liczne prace malarskie i rysunkowe. Sztuce witrażu pozostał wierny po powrocie do kraju, projektując kartony okien witrażowych do licznych świątyń, między innymi do kościołów: Nawiedzenia NMP w Jastarni, Mariackiego w Katowicach, Narodzenia NMP w Lipniku koło Bielska, Trójcy Przenajświętszej w Szarleju, Wniebowzięcia NMP w Bytomiu, Matki Bożej Fatimskiej w Wesołej koło Mysłowic, Przemienienia Pańskiego w Ropczycach, Paulinów na Skałce w Krakowie, a także do kaplicy w pałacu biskupim w Gnieźnie i wielu innych. Ostatni witraż wykonany według projektu artysty znajduje się w bazylice prymasowskiej Wniebowzięcia NMP w Gnieźnie.

O wybranych wątkach z twórczości Adama Bunscha, o biografii odciśniętej piętnem w jego dziełach, o wszechstronności, o inspiracjach i ścieżkach jego artystycznych poszukiwań opowie syn artysty, Profesor Franciszek Bunsch.  

Franciszek Bunsch (ur. 1926), grafik i malarz, przedstawiciel krakowskiej szkoły grafiki warsztatowej, studiował malarstwo u profesora Eugeniusza Eibischa i grafikę pod kierunkiem profesorów Andrzeja Jurkiewicza, Ludwika Gardowskiego i Konrada Srzednickiego w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1945–1949). Wieloletni wykładowca i profesor krakowskiej ASP, od 1952 roku asystent Gardowskiego w Pracowni Drzeworytu, od 1965 do 1990 roku samodzielnie prowadził pracownię, w której wykształcił wielu znanych i wybitnych grafików, prorektor Akademii w latach 1972–1975 i 1984–1987. W 1990 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego w dziedzinie sztuki. Swoje prace wystawiał na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, krajowych i zagranicznych.

Twórczość graficzna Franciszka Bunscha – swobodnie inspirowana materią literacką, prowadząca jednak do przedstawienia własnej, onirycznej wizji – przez krytykę określana jest jako metaforyczna i sytuowana w nurcie surrealizmu. Artysta zajmuje się również ilustracją książkową (m.in. ilustracje do Ballad i romansów A. Mickiewicza) i grafiką użytkową (projekty kart do gry). Wciąż aktywny twórczo – aktualnie koncentruje się na pracach w technice drzeworytu i litografii oraz malarstwie utrzymanym w klimacie koloryzmu.

Słowa kluczowe: Mehoffer, Z Pegazem w tle
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję