Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

90. urodziny Andrzeja Wajdy

fot. Mirosław Żak - Pracownia Fotograficzna MNK

90. urodziny Andrzeja Wajdy

Muzeum Narodowe w Krakowie

06.03.2016
niedziela
Panu Andrzejowi Wajdzie składamy najlepsze życzenia z okazji 90. urodzin. Dziękując za wspaniałą twórczość filmową i teatralną, życzymy Dostojnemu Jubilatowi wielu lat w zdrowiu oraz siły do spełnienia osobistych marzeń i planów zawodowych.
Dyrekcja wraz z pracownikami MNK


***

W 2014 r. Muzeum Narodowe w Krakowie zorganizowało w Gmachu Głównym wystawę pt. „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym”. Twórczość tego wybitnego reżysera została ukazana poprzez plakaty stworzone do jego filmów na całym świecie w ciągu ostatnich 60 lat.

Andrzej Wajda od lat jest związany z Krakowem, a jego twórczość filmowa jest doceniana na całym świecie. W 1946 r. rozpoczął studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W krakowskich sceneriach, realizował swoje filmy m.in. "Z biegiem lat, z biegiem dni", "Wesele" czy "Katyń". Zrealizował ekranizacje wielu dzieł literackich, jak: „Popioły”, „Brzezina”, „Wesele", „Ziemia obiecana”, „Panny z Wilka” i „Pan Tadeusz”.  Współtworzył kino moralnego niepokoju – to np. filmy „Człowiek z marmuru” i jego kontynuacja „Człowiek z żelaza”. Współpracował ze Starym Teatrem. W 1994 roku przyczynił się do powstania Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Jest laureatem Oscara za całokształt twórczości oraz Złotej Palmy w Cannes. Jest kawalerem Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderu Orła Białego, członkiem prestiżowej francuskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Słowa kluczowe: Andrzej Wajda, reżyser, plakaty
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję