{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

6. Noc Muzeów

6. Noc Muzeów

15.05.2009
piątek

6. Noc Muzeów

15 maja 2009 – w czasie szóstej Nocy Muzeów Oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie odwiedziły jak zawsze tłumy zwiedzających – frekwencja na wystawach Muzeum wyniosła ponad 37 tysięcy!
W tym roku Noc Muzeów odbyła się pod hasłem ""Muzea krakowskie XXI"" – w Gmachu Głównym oraz w oddziałach: Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Kamienicy Szołayskich, Dom Józefa Mehoffera i Muzeum Książąt Czartoryskich przygotowano wykłady, spotkania, koncerty i inne atrakcje. Program wykroczył tym razem także poza mury muzeum: w ramach akcji ""Muzeum w mieście"" w okolicach Muzeum Książąt Czartoryskich można było uczestniczyć w warsztatach kuglarskich, a na krakowskich Błoniach – do 11 w nocy dzieci brały udział w zabawie ""Co w trawie świeci? Zabawa w sztukę"";. Artysta Piotr Lutyński poprowadził z kolei warsztaty muzyczne dla dzieci przed Gmachem Głównym.

Z wielkim zainteresowaniem spotkała się akcja Michała Gorczycy i Joanny Warszy ""Bżuh Mózeum"" – uczestnicy mogli poznać Gmach Główny naszego Muzeum od zaplecza. Publiczność odwiedziła maszynownie, pokoje socjalne załogi, stolarnie, systemy wyjść ewakuacyjnych, windy towarowe, dyspozytornie, gabinety dyrektorów i straży muzealnej – miejsca w których na co dzień funkcjonują niewidzialni dla zwiedzających pracownicy Muzeum – decydujący o kształcie i profilu instytucji. Do niedostępnych na co dzień zakamarków można było także zajrzeć w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka.

Podobnie, jak w roku 2008 zaprosiliśmy do udziału także osoby niepełnosprawne – tym razem w ramach akcji ""Usłysz widzialne"" niewidomi przewodnicy oprowadzali osoby widzące po Galerii Sztuki Polskiej XX wieku.