Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

110 lat Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie

110 lat Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie

W środę, 6 listopada, w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach odbyły się uroczyste obchody 110 lecia założenia Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie.
PROPGRAM

6 LISTOPADA

12.00 Sukiennice, Sala Siemieradzkiego
Zofia Gołubiew, Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Inauguracja Jubileuszu
Janina Skorupska Muzeum Narodowe w Krakowie około 1903
Małgorzata Buyko Z dziejów Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie
Barbara Ciciora Nowe Sukiennice
Spacer po nowych przestrzeniach Muzeum z Martą Graczyńską, Anną Grzelak i Danutą Machetą
Uroczystości uświetni chór Lutnia Krakowska

15.00 Dom Jana Matejki
Jagoda Gumińska – Oleksy O Matejce ciekawie nie tylko dla dzieci
17.00 Kamienica Szołayskich
Krystyna Kulig-Janarek Zawsze Młoda

7 LISTOPADA

10.00 Dom Józefa Mehoffera
Anna Zeńczak W salonie Józefa Mehoffera
11.30 Gmach Główny
Joanna Kowalska, Urszula Kozakowska-Zaucha, Beata Romanowicz, Piotr Wilkosz Prezentacja darów Towarzystwa
Monika Dylewska O działalności edukacyjnej w Muzeum Narodowym w Krakowie
15.30 Gmach Główny
Spotkanie członków Towarzystwa Przyjaciół MNK z gośćmi spoza Krakowa

8 LISTOPADA

10.00 Pałac Biskupa Erazma Ciołka
Monika Wlezień Pałac i Muzeum – Genius Loci
12.00 Pałac Czapskich
Jarosław Bodzek, Mateusz Woźniak Kolekcja dobrze chroniona
14.00 Europeum
Janusz Wałek Malarstwo jest to dokonana na płaszczyźnie, przy pomocy linii i barw, imitacja tego wszystkiego, co istnieje pod słońcem. Celem jest jej podobanie się. (Nicolas Poussin, XVII w.)

Dzień 11 marca 1903 roku można uznać za datę powstania Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie.
Dowodem jest zachowane w zbiorach Towarzystwa pismo od c.k Namiestnictwa do ""C.K Pana Dyrektora Policji w Krakowie"", któremu przesyła ""dwa egzemplarze statutu stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie z poleceniem, aby jeden egzemplarz doręczył założycielom do rąk Feliksa Jasieńskiego ul. Basztowa w Krakowie z oznajmieniem, że c.k Namiestnictwo nie zakazuje zawiązania tego stowarzyszenia.

W Krakowie od dawna funkcjonowały liczne stowarzyszenia, a ich dokładną liczbę wymieniają kolejne roczniki Kalendarza Józefa Czecha. Wśród nich Towarzystwo wyróżniało działanie skierowane do szerokich kręgów społecznych Polaków ze wszystkich zaborów.

Pierwotny statut był kilkakrotnie zmieniany - w swej formie dostosowywany do wymogów chwili lecz nigdy nie uległ zmianie cel, czyli wspieranie i propagowanie idei Muzeum Narodowego. Także od momentu powstania wszystkie funkcje sprawowane są honorowo.

Ożywiona aktywność Towarzystwa w okresie 20 lecia międzywojennego przyczyniła się nie tylko do pozyskania cennych obiektów dla Muzeum Narodowego, ale też do propagowania jego zadań.

Nie można niestety ustalić liczby darczyńców, których pozyskano. Działalność Towarzystwa przerywana była przez działania obu wojen światowych. W nowych warunkach politycznych po 1945 roku podzieliło los wielu stowarzyszeń, a jego odrodzenie w nieco innej formule mogło nastąpić dopiero w roku 1968 i rozwija się do dzisiaj dzięki entuzjazmowi wielu osób, dla których nadal ważne są cele postawione przez ""ojców założycieli""...

Ważne miejsce w dziejach Towarzystwa od zawsze zajmują muzealnicy wspomagający w doborze eksponatów, które Towarzystwo nabywało: w okresie przedwojennym oraz w ostatnich 45 latach, a także jako autorzy wystaw, wykładów i spotkań zawsze życzliwi i bezinteresowni również ci najmłodsi, dla których niejednokrotnie takie wystąpienie jest publicznym debiutem. Dotyczy to nie tylko Pracowników Muzeum Narodowego w Krakowie, ale także innych muzeów naszego miasta i poza nim.

Jubileusz Towarzystwa jest nie tylko okazją do przypomnienia dziejów tego niezwykłego stowarzyszenia, ale przede wszystkim ludzi je tworzących. Było ich tak wielu ze nie sposób wymienić wszystkich. Dziękujemy też bardzo licznym Przyjaciołom, którzy w tej działalności nas wspomagali, wspomagają i będą nadal bezinteresownie wspomagać za co z góry Im dziękujemy.

Zarys dziejów Towarzystwa oraz pełny wykaz darów dla Muzeum Narodowego w Krakowie znajduje się w okolicznościowym wydawnictwie pt. 110 lat Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję