Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Karol Szymanowski i jego Atma

  • Prezentujemy postać Karola Szymanowskiego (1882-1937) najwybitniejszego polskiego kompozytora pierwszej połowy XX wieku. Karol Szymanowski w latach 1930-1935 zamieszkał na stałe w Zakopanem, w willi Atma, gdzie od 1976 roku mieści się muzeum biograficzne jego imienia. W Atmie powstały takie dzieła jak m.in. folklorystyczny balet - pantomima Harnasie, IV Symfonia koncertująca, II Koncert skrzypcowy i Litania do Marii Panny. Fotografie przedstawiają kompozytora podczas pobytu w Zakopanem, kiedy gościł w Atmie swoich najbliższych, rodzinę, przyjaciół oraz znane postaci zakopiańskiej cyganerii artystycznej. Jedno ze zdjęć przedstawia kompozytora siedzącego przed Atmą o poranku w towarzystwie jego ukochanej siostrzenicy "Kici”, która spędzała u "Wujcia” letnie miesiące.

    Po śmierci Karola Szymanowskiego Krystyna Dąbrowska podjęła starania o utworzenie muzeum poświęconego kompozytorowi oraz przekazała wiele cennych pamiątek eksponowanych obecnie w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem, mieszczącym się przy ul. Kasprusie.

    Część fotografii to pamiątki z podróży, wyjazdów koncertowych, pobytów w sanatoriach. Portrety Stanisława Ignacego Witkiewicza przedstawiające Szymanowskiego powstałe w latach 1930 i 1931 przypominają nam o przyjaźni artystów, która przetrwała wiele lat, mimo iż przechodziła zmienne koleje losu. Witkiewicz bardzo cenił talent i wszechstronną wiedzę kompozytora, jego postać uwiecznił na kartach swoich powieści: "Pożegnanie jesieni", "Nienasycenie" i "Jedyne wyjście"; zadedykował mu także jednoaktowy dramat "Nowe wyzwolenie". Szymanowski zaś poświęcił Witkiewiczowi I sonatę fortepianową c-moll op. 8. Trzy portrety Karola Szymanowskiego autorstwa Witkacego można obejrzeć w Atmie, w dawnej sypialni artysty, która obecnie rozbrzmiewa muzyką, pełniąc funkcję pokoju koncertowego.

    Opracowanie merytoryczne: Agnieszka Gąsienica-Giewont, MNK, Muzeum K. Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem

  • Czarno-biała fotografia przedstawia Karola Szymanowskiego, który stoi przed willą Atma. Mężczyzna ma na sobie czarny garnitur, jedną rękę trzyma z tyłu, a w drugiej trzyma papierosa. Za mężczyzną widać drewnianą elewację domu, przed którym rośnie bardzo dużo kwiatów.

    Karol Szymanowski przed Atmą, 1935 r. Fot. Marian A.Wieczorek

  • Zrobione z daleka zdjęcie willi. Budynek składa się z dwóch pięter. Pomieszczenia na poddaszu mają mansardowe okna. Dom otacza dużo zieleni - trawa i liczne drzewa.

    Przedwojenna fotografia Atmy Fot. Zbiory Muzeum K. Szymanowskiego

  • Ubrany w elegancki garnitur Karol Szymanowski siedzi na fotelu i spogląda prosto w aparat. Ręce opiera na podłokietnikach.

    Fotografia Karola Szymanowskiego siedzącego w fotelu w pracowni we wrześniu 1935 r. Fot. Antoni M. Wieczorek

  • Sergiusz Lifar wcielający się w rolę Harnasia w przedstawieniu. Ma na sobie wysoki kapelusz z dużym piórem i kostium z gorsetem z mieniącymi się ornamentami. Ma odkryte ramiona. Stoi na ugiętych nogach, ręce trzyma na biodrach.

    Fotografia przedstawiająca Sergiusza Lifara w roli Harnasia z przedstawienia w Paryżu, 1936 r.

  • Karol Szymanowski siedzi w pasiastej piżamie na wiklinowym fotelu. Obok niego stoi jego siostrzenica, Krystyna Dąbrowska, ubrana w jasną sukienkę do kolan. W tle widać zieleń rosnącą przed willą Atma.

    Karol Szymanowski z siostrzenicą Krystyną Dąbrowską "Kicią" przed Atmą Fot. Zbiory Muzeum K. Szymanowskiego

  • Czarno-białe zdjęcie willi zrobione z boku. Do domu prowadzi ścieżka z kamiennych płyt.

    Atma, 1993 r. Fot. Pracownia Fotograficzna MNK

  • Karol Szymanowski i jego siostra Stanisława Szymanowska stoją na trawie przed willą. Szymanowski ma na sobie elegancki garnitur, a jego siostra ciemną długą spódnicę i jasną koszulę z krótkim rękawkiem. Kobieta lekko się uśmiecha i trzyma ręce z tyłu, a mężczyzna ma neutralny wyraz twarzy i jedną rękę ma z tyłu, a drugą trzyma luźno przy ciele.

    Fotografia Karola Szymanowskiego i siostry Stanisławy Szymanowskiej we wrześniu 1935 roku przed Atmą Fot. Antoni M. Wieczorekw

  • Karol Szymanowski i jego przyjaciele siedzą na saniach. Są wśród nich dwie kobiety i dwaj mężczyźni. Jeden z mężczyzn stoi obok sań. Kobiety mają na sobie ciemne futra, a mężczyźni -  ciemne płaszcze. Wszyscy mają na sobie kapelusze i uśmiechają się do zdjęcia. W tle widać ścianę budynku.

    Fotografia Karola Szymanowskiego siedzącego na saniach w towarzystwie kilku przyjaciół na wycieczce Fot. Zbiory Muzeum K. Szymanowskiego

  • Karol Szymanowski siedzi przy stole. Ma poważną minę. Obok stoi jego siostra Stanisława i opiera się o krzesło, na którym siedzi Szymanowski. Na stole stoi maszyna do pisania. W tle widać szafę.

    Fotografia Karola Szymanowskiego z siostrą Stanisławą w Davos, 1929 r. Fot. Zbiory Muzeum K. Szymanowskiego

  • Karol Szymanowski stoi na polu ubrany w garnitur i kapelusz. Stoi zwrócony bokiem, w dłoni trzyma papierosa. W tle widać stary budynek z bramami łukowymi.

    Fotografia Karola Szymanowskiego, Francja, lata 30. XX w. Fot. Zbiory Muzeum K. Szymanowskiego

  • Karol Szymanowski stoi z dwoma mężczyznami i jedną kobietą. Wszyscy są elegancko ubrani i trzymają się pod ramię.

    K. Szymanowski z S.Lifarem, J.Lechoniem i I.Lorentowicz w Paryżu w związku z wystawieniem Harnasi Fot. Zbiory Muzeum K. Szymanowskiego

  • Czarno-biała fotografia przedstawia Karola Szymanowskiego, Artur Rubunstein i ich amerykańskich przyjaciół w Miami. Mężczyźni są elegancko ubrani, stoją na pokładzie jachtu, który unosi się na wodzie niedaleko portu. W tle widać palmy i powiewającą flagę amerykańską.

    Karol Szymanowski i Artur Rubunstein z amerykańskimi przyjaciółmi, Miami na Florydzie, 1921 r. Fot. Zbiory Muzeum K. Szymanowskiego

  • Jan Lechoń, Serge Lifar, Stanisław Mierczyński, Karol Szymanowski, Zbigniew Uniłowski, Rafał Malczewski i Maria Uniłowska stoją przed drewnianym budynkiem. Wszyscy są elegancko ubrani, Szymanowski ma na sobie płaszcz z futrzanym kołnierzem.

    Od lewej: J.Lechoń, Serge Lifar, St. Mierczyński, K.Szymanowski, Z. Uniłowski, R. Malczewski, M.Uniłowska, Zakopane, 1935 Fot. Zbiory MNK

  • Zbigniew Uniłowski, Stanisława Korwin-Szymanowska, Karol Szymanowski, i Rafał Malczewski stoją przy willi Atma. Mężczyźni mają na sobie ciemne garnitury, każdy z nich w jednej ręce trzyma papierosa, a drugą ma w kieszeni. Stanisława ma na sobie jasną koszulę z krótkim rękawkiem i długą ciemną spódnicę. Ma krótkie, lekko kręcone włosy. Wszyscy się lekko uśmiechają. W tle widać zieleń i fragment elewacji willi Atma.

    Popołudniowa pogawędka obok willi Atma, od lewej: Z. Uniłowski, S. Korwin-Szymanowska, K. Szymanowski, R.Malczewski, wrzesień 1935 Fot. A. M. Wieczorek

  • Stanisława Szymanowska, Karol Szymanowski, jego siostrzenica Krystyna Dąbrowska i Feliks Szymanowski stoją przed Atmą. Mężczyźni palą papierosy i mają na sobie garnitury. Stanisława ma na sobie długą spódnicę, koszulę i marynarką i trzyma ręce z tyłu. Krystyna ma na sobie szerokie spodnie w kratę, jasną koszulę i marynarkę. Trzyma kota na jednej ręce.

    Przed Atmą, od lewej Z. Szymanowska, K. Szymanowski, Krystyna Dąbrowska "Kicia", Feliks Szymanowski, lata 30. XX w Fot. Zbiory Muzeum K. Szymanowskiego

  • Zdjęcie przedstawia Karola Szymanowskiego w formacie typowym dla współczesnych zdjęć do dokumentów - widać na nim głowę i barki artysty. Mężczyzna ma na sobie jasną koszulę, ciemną marynarkę i krawat w paski. Ma ciemne, krótko ścięte, gładko ułożone włosy i lekkiego wąsa. Patrzy wprost.

    Zdjęcie pocztówkowe Karola Szymanowskiego, ok. 1930 r. Fot. Zbiory Muzeum K. Szymanowskiego

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję