Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar

Galeria Broń i Barwa w Polsce

 • Zapraszamy w podróż po galerii "Broń i Barwa w Polsce", która znajduje się na parterze w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie i jest największą w Polsce, po Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, galerią militariów. Galeria powstała w 1991 r. Muzeum Narodowe w Krakowie, w ramach programu modernizacji wystaw stałych, by uatrakcyjnić tę Galerię przeprowadziło jej remont, zmieniło scenariusz i aranżację. Było to możliwe dzięki pomocy finansowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kilkumiesięczne prace dobiegły końca i od 6 marca 2009 odmłodzona galeria - prawie 1200 metrów kwadratowych - jest dostępna dla zwiedzających. I pewnie niejednego zaskoczy.

  Ze ścian Galerii "Broń i Barwa w Polsce" zniknął modny kiedyś, smutny, mundurowy kolor. Teraz każda z sal jest w innych, żywych kolorach, dostosowanych do charakteru pokazywanych w nich 1600 eksponatów. Opowiadają one 1000-letnią historię polskiej wojskowości - od wieku X po czasy II wojny światowej. To jeden z największych i najlepszych zbiorów dawnych militariów, jakie znajdują się w polskich muzeach.

  W odnowionych gablotach i zmienionej aranżacji można zobaczyć piękne wyroby rzemiosła artystycznego i najważniejsze dla polskiej historii pamiątki po wielkich wydarzeniach i ludziach. Znajdują się tu przedmioty związane z polskimi hetmanami: rząd koński (czyli zdobione szlachetnymi kamieniami siodło i czaprak) po Stefanie Czarnieckim, karacena (pancerz) i szczerozłoty buzdygan po Stanisławie Jabłonowskim oraz jedyny w Polsce zachowany znak hetmański po Hieronimie Lubomirskim. Można zobaczyć pamiątki po polskich wodzach: sukmanę Tadeusza Kościuszki, jedyną na świecie Gwiazdę Orderu Virtuti Militari po księciu Józefie Poniatowskim czy kurtkę mundurową Józefa Piłsudskiego. Nie brak też rzadkich kolekcji: szabel polskich, zbroi i uzbrojenia husarskiego, polskich odznak i odznaczeń, unikatowego zbioru mundurów polskich od XVIII do XX wieku. Wielbicieli dawnych ciekawostek technicznych zainteresują pewnie strzelające maczugi z wbudowanym mechanizmem pistoletowym, strzelby o kilku lufach czy noże o rozwidlających się ostrzach, służące do łamania szabel i rapierów. A jeśli ktoś byłby ciekaw, jak to działa, to nic prostszego. Przygotowaliśmy specjalne eksponaty, które można dotknąć, założyć, przymierzyć i poznać z bliska. Zrekonstruowaliśmy nawet okop. Można tam zrobić sobie zdjęcie w żołnierskim rynsztunku.

  To, czego nie są w stanie opowiedzieć same eksponaty, dopowiadają obrazy, filmy dokumentalne, teksty informacyjne. W salach pojawiły się monitory i stanowiska multimedialne, a na ścianach galerii - oryginalne obrazy i fotograficzne powiększenia fragmentów sławnych dzieł sztuki. Przygotowaliśmy ulotki z trasami dla zwiedzających, kolorowankę dla najmłodszych, komiks dla młodzieży, wykłady, warsztaty edukacyjne i specjalne pokazy, m.in. walk dawną bronią. To nie koniec niespodzianek. Zapraszamy!

  Przy Muzeum i Galerii działa Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Broni i Barwy, które od czterdziestu lat popularyzuje wiedzę o dawnych militariach.

  Opracowania cennych i nowatorskich badań z zakresu broni ukazują się w wydawanych przez Muzeum we współpracy ze Stowarzyszeniem "Studiach do Dziejów Dawnego Uzbrojenia i Ubioru Wojskowego".

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję