W tym roku przypada 175. rocznica urodzin i 120. rocznica śmierci Jana Matejki jednego z najwybitniejszych polskich artystów, przedstawiciela nurtu malarstwa historycznego.
Z tej okazji, w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach odbyła się uroczysta inauguracja obchodów Roku Jana Matejki w Muzeum Narodowym w Krakowie, które będą połączeniem działań promocyjnych, edukacyjnych, wystawienniczych i naukowych. Po raz kolejny Muzeum chce przybliżyć szerszej publiczności postać tego niezwykłego, krakowskiego malarza i przypomnieć jego różnorodną działalność – jako artysty, pedagoga, kolekcjonera, obrońcy zabytkowej architektury, a równocześnie komentatora i popularyzatora historii Polski.
Dom Jana Matejki (ul. Floriańska 41) zaprosił na wystawę pt. "Zbiory kolekcjonerskie Jana Matejki - kolejnej ekspozycji z cyklu "Wielka rekwizytornia", która przybliża eksponaty z bogatej kolekcji krakowskiego malarza, tym razem związane głównie z historią Polski, kulturą Bliskiego Wschodu i Rosji. Poznajemy mi.in.: żupan Daniłowicza - wuja Jana III Sobieskiego i kapelusz z czasów napoleońskich, ukazany w obrazie Matejki Kościuszko pod Racławicami (1888) jako nakrycie głowy generała Józefa Zajączka.
Eksponowane na wystawie przykłady stroju bliskowschodniego to turecka, kobieca suknia wierzchnia z fioletowego aksamitu, chusta i buty ozdobione barwnym haftem o motywach roślinnych. Z terenów Rosji pochodzą czepce i epaneczki. Można zobaczyć również: pasy, sakiewki, woreczki, rękawiczki, korale, ozdobne pasmanterie, aplikacje, które Jan Matejko często uwieczniał jako ozdoby strojów na wielu swoich obrazach historycznych, m.in.: "Otrucie królowej Bony" (1859), Unia lubelska (1869), "Bitwa pod Grunwaldem" (1878), "Hołd pruski" (1882). Wyjątkową atrakcją dla publiczności jest Korona grobowa - według tradycji należąca do króla Zygmunta I Starego (ur. 1.01.1467 – zm. 1.04.1548), którą Jan Matejko otrzymał do swoich zbiorów kolekcjonerskich od anonimowego ofiarodawcy. Korona przez ostatnie 50 lat była przechowywana w Skarbcu Zamku Królewskiego na Wawelu. Teraz, po konserwacji wykonanej w Pracowni Konserwacji Tkanin i Pracowni Konserwacji Metalu i Broni Muzeum Narodowego w Krakowie, zostanie pokazana publiczności.
Kurator: Marta Kłak-Ambrożkiewicz
Koordynator: Agnieszka Zagrajek