Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Zbigniew Libera: Szczęśliwi, niewinni i bezduszni 01.10.2011-31.03.2012 Zbigniew Libera: Szczęśliwi, niewinni i bezduszni

Pierwsza wystawa Zbigniewa Libery w Muzeum Narodowym w Krakowie! Po raz pierwszy dzieło artysty uznawanego za pioniera tzw. "sztuki krytycznej", który przetarł szlaki takim twórcom jak np. Artur Żmijewski czy Katarzyna Kozyra, było prezentowane w Muzeum Narodowym w Krakowie, a wkrótce także znalazło się w jego kolekcji.

Wystawa pracy Zbigniewa Libery (ur. 1959) The Gay, Innocent and Heartless (2008) w ramach cyklu Galeria Żywa, zorganizowana w związku z 5. rocznicą ponownego otwarcia Galerii Sztuki Polskiej XX wieku.

Cykl fotograficzny Zbigniewa Libery The Gay, Innocent and Heartless (2008), w którym odnaleźć można wiele wątków podejmowanych przez niego od momentu jego debiutu w latach 80. - takich jak np. krytyka rytuałów określających ludzką tożsamość oraz sposobów kształtowania pamięci w społeczeństwie konsumpcyjnym - doskonale współgra z muzealnymi zbiorami nie tylko sztuki współczesnej, nośnikami znaków i symboli konstruujących poczucie narodowej przynależności.


Pierwsza prezentacja dzieła Zbigniewa Libery w Muzeum Narodowym w Krakowie odbyła się w Gmachu Głównym w Galerii "Broń i Barwa w Polsce". Stała wystawa uzbrojenia z kolekcji Muzeum, podobnie jak praca artysty, odnosiła się do figury braterstwa, wojennej przygody i chwały. Zestawienie tej ekspozycji z pracą twórcy zmierzającego w krytyczny sposób do zdemaskowania tkwiących w zbiorowej świadomości wyobrażeń, skłonić mogła do przyjęcia innej perspektywy spojrzenia także na tą kolekcję. Być może to specyficzne „spotkanie” doprowadziło do postrzegania tej ekspozycji nie tylko jako prezentacji uwznioślającej rzemiosło wojenne, lecz także jako zbioru obiektów, których znaczenie nie jest raz na zawsze dane. Może wystawa ta uświadomiła nam, że proces interpretacji historii, nigdy nie jest zakończony i tylko od nas samych zależy jak będziemy postrzegać świadectwa kształtujące nasze postępowanie i naszą tożsamość.

Kurator wystawy: Dominik Kuryłek
Współpraca: Galeria Profile

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek - niedziela: 10.00-18.00