Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Z wizytą powrotną. Panneaux dekoracyjne Jana Rembowskiego z Sanatorium Dłuskich w Zakopanem

21.03.2023-18.08.2024 Z wizytą powrotną. Panneaux dekoracyjne Jana Rembowskiego z Sanatorium Dłuskich w Zakopanem Przypomnij o wydarzeniu Dodaj do planera

Po niespełna stu latach powracają czasowo do Zakopanego kolejne – po Pochodzie górali - panneaux dekoracyjne Jana Rembowskiego (1879–1923). Dwa monumentalne dzieła pt. Pochód dzieci góralskich i Pochód góralek były pierwotnie częścią artystycznie zaprojektowanego wnętrza salonu teatralnego w gmachu sanatorium Bronisławy i Kazimierza Dłuskich w Kościelisku.

Zachowany do dzisiaj okazały budynek lecznicy z początku XX stulecia jest – choć w zmienionej formie – świadectwem inwestycji spółki zawiązanej w 1899 roku w Krakowie pod nazwą „Stowarzyszenie Sanatorium dla chorób piersiowych w Zakopanem”. W okresie młodopolskim zakład zasłynął nie tylko jako wzorcowa placówka medyczna stosująca najnowocześniejsze urządzenia i metody pozwalające walczyć z gruźlicą, ale także jako „muzeum sztuki swojskiej”, które stało się obowiązkowym punktem wizyty pod Tatrami.

Dłuscy zadbali o oryginalny wystrój sanatorium, włączając sztukę do programu kuracyjnego. Najważniejsze prace dekoracyjne przypadły na lata 1909–1910 i objęły pomieszczenia służące rekreacji. Zatrudniono uznanych artystów,  m.in.: Karola Frycza i Henryka Uziembłę – członków krakowskiego Towarzystwa „Polska Sztuka Stosowana”, którym powierzono odpowiednio czytelnię z biblioteką i salon muzyczny – a także Jana Rembowskiego, mieszkającego wówczas w Zakopanem i leczącego się w zakładzie. Ten ostatni, zaangażowany już wcześniej do prac w sanatorium, urządził salon teatralny oraz poprzedzający go przedsionek z klatką schodową.

W wyniku kolejnych remontów i przemian kościeliskiego gmachu wnętrza utraciły swój artystyczny charakter, a wyposażenie i dekoracje przepadły niemal całkowicie.

Pokaz obrazów Rembowskiego w willi „Atma” wzbogacony wybranymi reprodukcjami fotografii z ok. 1910 roku, pozwala przybliżyć zwiedzającym ideę artystycznego wystroju wnętrz początku XX wieku oraz zwrócić uwagę, w jaki sposób sztuka stosowana i design korespondowały ze sztuką zakorzenioną w rodzimej tradycji i kulturze.

Kuratorka: Irena Buchenfeld

Słowa kluczowe:

Jan Rembowski, Zakopane

MNK Szymanowski

ul. Kasprusie 19, 34-500 Zakopane
  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek - niedziela: 10.00-17.00
Pochód góralek
dekoracyjne panneau z Sanatorium Bronisławy i Kazimierza Dłuskich w Zakopanem-Kościelisku, 1909–1910

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

MECENAS MUZEUM NARODOWEGO W KRAKOWIE

PARTNER STRATEGICZNY MUZEUM NARODOWEGO W KRAKOWIE

Patron medialny

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję