Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Z wizytą powrotną. Panneau dekoracyjne Jana Rembowskiego z Sanatorium Dłuskich w Zakopanem

15.03.2022-15.03.2023 Panneau przedstawia czterech górali idących kwiecistą polaną. Mają na sobie tradycyjne stroje góralskie - spodnie z białego sukna z ciemnymi lampasami wzdłuż nogawki z haftowymi zdobieniami. Dwóch z nich ma na sobie zarzucone na barkach okrycia wierzchnie zwane cuchami. Górale mają na sobie też kapelusze ozdabiane białymi muszelkami. Każdy z nich w ręku trzyma ciupagę, opierając się o jej głowicę. Mężczyzna idący z przodu patrzy w stronę widza. Za nim dwójka górali idzie obok siebie, a jeden z nich obejmuje drugiego ramieniem. Obejmowany mężczyzna najbardziej wyróżnia się wyglądem spośród pozostałych, jako że nie ma na sobie cuchy i w odróżnieniu od pozostałych nie ma wąsa. Góral idący za nimi jest wyprostowany i patrzy prosto przed siebie.

Po niespełna stu latach powraca czasowo do Zakopanego panneau dekoracyjne pt. Pochód górali autorstwa Jana Rembowskiego (1879–1923). Monumentalnych rozmiarów dzieło było pierwotnie częścią artystycznie zaprojektowanego i wyposażonego wnętrza salonu teatralnego w gmachu sanatorium Bronisławy i Kazimierza Dłuskich w Kościelisku.

Okazały budynek lecznicy z początku XX stulecia zachował się (w zmienionej formie i obudowany przyległościami jako część kompleksu wypoczynkowo-szkoleniowego AMW Rewita) na południowym zboczu Gubałówki i jest dzisiaj świadectwem przeprowadzonej z wielkim rozmachem inwestycji spółki zawiązanej w 1899 roku w Krakowie pod nazwą „Stowarzyszenie Sanatorium dla chorób piersiowych w Zakopanem”. W okresie młodopolskim zakład zasłynął nie tylko jako wzorcowa placówka medyczna stosująca najnowocześniejsze urządzenia i metody pozwalające z wielką skutecznością walczyć z gruźlicą, ale także jako „muzeum sztuki swojskiej”, które stało się niemal obowiązkowym punktem wizyty pod Tatrami.

Dłuscy zadbali o oryginalny wystrój sanatorium, włączając tym samym piękno do programu kuracyjnego opartego na terapeutycznej funkcji sztuki. Zatrudnili uznanych malarzy-‑dekoratorów, wśród których wyróżnić należy: Karola Frycza i Henryka Uziembłę – członków krakowskiego Towarzystwa „Polska Sztuka Stosowana” oraz działającego poza jego strukturami – Jana Rembowskiego, mieszkającego od 1903 roku w Zakopanem i leczącego się w zakładzie. W latach 1909–1910 artystom tym powierzono przygotowanie pomieszczeń rekreacyjnych służących „nieszkodliwym dla zdrowia rozrywkom”. I tak: czytelnia z biblioteką wyposażone zostały przez Frycza, salon muzyczny przeobrażono zgodnie z wizją Uziembły, a reprezentacyjny salon teatralny oraz poprzedzający go przedsionek z klatką schodową urządził Rembowski.

W wyniku kolejnych przemian wnętrz sanatorium zatracony został ich artystyczny charakter, a wszelkie części wyposażenia, na które składały się celowo zaprojektowane meble, boazerie, lampy czy ceramika użytkowa, a także malarskie dekoracje ścian oraz wielobarwne witraże, przepadły niemal całkowicie. O tym jak pierwotnie prezentowały się pomieszczenia                      w zakładzie Dłuskich świadczą zdjęcia archiwalne i zachowane szklane negatywy ze zbioru Antoniego Pawlikowskiego przechowywane w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pokaz obrazu Rembowskiego w willi „Atma” w Zakopanem wzbogacony został wybranymi reprodukcjami fotografii z 1910 roku, by przybliżyć zwiedzającym ideę artystycznego wystroju wnętrz początku XX wieku oraz zwrócić uwagę, w jaki sposób sztuka stosowana i design korespondowały ze sztuką rodzimą zakorzenioną w lokalnej – w tym przypadku zakopiańskiej – tradycji i kulturze.

Nowa wystawa czasowa w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem od 15 marca 2022 r.

Kuratorka: Irena Buchenfeld

Słowa kluczowe:

Jan Rembowski, Zakopane

MNK Szymanowski

ul. Kasprusie 19, 34-500 Zakopane
  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek - niedziela: 10.00-17.00
Pochód górali – środkowa część tryptyku Świt, dekoracyjne panneau z Sanatorium Bronisławy i Kazimierza Dłuskich w Zakopanem-Kościelisku, 1909–1910
Tempera, płótno, Muzeum Narodowe w Krakowie, dar Mariana Lindego, 1928
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję