MNK Matejko
ul. Floriańska 41, 31-019 Kraków- poniedziałek: nieczynne
- wtorek: 10:00-18:00
- środa-niedziela: 10.00-16.00
Informacja i rezerwacja w godz. 9.00-16.00 w dni powszednie
Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie
Z-ca dyrektora ds. Działalności Programowej
Z-ca Dyrektora ds. Strategii i Komunikacji
Z-ca dyrektora ds. Zarządzania
Główna Księgowa
Główny Inwentaryzator
Główny Konserwator
Przejmujący portret ślepego starca, ukazanego na tle gotyckiego maswerku i prowadzonego przez skupioną czarnowłosą dziewczynę poruszał serca krakowian - i taki właśnie był jego cel. Dochód ze sprzedaży biletów umożliwiających zobaczenie ukończonego w roku 1865 obrazu „Wit Stwosz z wnuczką” oraz zakupu fotografii przedstawiających to dzieło Jan Matejko postanowił przeznaczyć na restaurację ołtarza w kościele Mariackim. Od 7 marca 2019 r. obraz można oglądać na wystawie „Wit Stwosz w twórczości Jana Matejki” w domu artysty, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie przy ul. Floriańskiej 41.
Matejko kilkukrotnie przedstawiał wydarzenia związane z postacią Wita Stwosza, pod którego urokiem był od lat młodzieńczych. W roku 1855 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych namalował Wita Stwosza jako dziecko, jasnowłosego chłopca wspartego o księgę i trzymającego nóż do rzeźbienia. Podarował ten obraz doktorowi Kopczyńskiemu, prawdopodobnie tytułem honorarium za leczenie – mówi kurator wystawy kustosz Marta Kłak-Ambrożkiewicz – Zarówno postać rzeźbiarza, jak ołtarz w Bazylice Mariackiej stanowiły dla Jana Matejki bogate źródła inspiracji.
Dwa przedstawienia Wita Stwosza – jako chłopca i starca – tworzą oś wystawy w Domu Jana Matejki. Uzupełniają ją m. in. monachijskie szkice do portretu z wnuczką (w której można dopatrzeć się rysów Teodory z Giebułtowskich, młodziutkiej wówczas żony malarza) i szkice z kościoła Mariackiego. Całości dopełniają rekwizyty oraz fragmenty strojów, wykorzystywane przez Jana Matejkę przy pracy nad obrazem.