Wystawa „Wielcy Polacy” przybliża postaci wybitnych rodaków, którzy odegrali ważną rolę w dziejach narodu, Europy, świata. Są wśród nich pisarze, poeci, uczeni, wodzowie i bohaterowie narodowi. Pozostawili po sobie dziedzictwo, którego materialny zapis przedstawiają rękopisy i druki z Biblioteki Książąt Czartoryskich.
Poczet wielkich Polaków otwiera Wincenty Kadłubek, pierwszy uczony Polak i pisarz, autor Kroniki polskiej, która przez wieki kształtowała świadomość historyczną i narodową Polaków. Dzieło cieszyło się dużą popularnością w XV wieku, kiedy powstało najwięcej jego odpisów.
Światową sławę zyskał wybitny uczony – Mikołaj Kopernik, twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego. Jego epokowe dzieło De revolutionibus orbium coelestium stanowiło przewrót w ówczesnej nauce i światopoglądzie.
Jan III Sobieski, po wiktorii wiedeńskiej w 1683 roku, okrzyknięty został zbawcą świata chrześcijańskiego. Pogromca Turków okazał się nie tylko wybitnym wodzem, ale i kochającym mężem, o czym świadczą listy króla do ukochanej Marysieńki.
Tadeusz Kościuszko uchodzi za wzór patrioty i symbol walki o niepodległość i równość wszystkich ludzi. W czasie insurekcji wydał Uniwersał połaniecki, zapewniający wolność osobistą chłopom.
W gronie wielkich Polaków znaleźli się też m.in.: wybitni przedstawiciele renesansu – Mikołaj Rej, Jan Kochanowski, Andrzej Frycz Modrzewski, wieszczowie narodowi – Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński, otoczeni kultem bohaterowie narodowi – Kazimierz Pułaski, Józef Poniatowski, Józef Piłsudski.
Kuratorzy: Jadwiga Klima, Dorota Otwinowska
Zrealizowano w ramach Projektu "Przeszłość przyszłości" remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji
MNK Muzeum Czartoryskich
ul. Pijarska 15, 31-015 Kraków Sala Biblioteki Czartoryskich- poniedziałek: NIECZYNNE
- wtorek - niedziela: 10.00-18.00
Muzeum Narodowe w Krakowie. Biblioteka Książąt Czartoryskich.
Sygnatura: 106022 III
Muzeum Narodowe w Krakowie. Biblioteka Książąt Czartoryskich.
Sygnatura: 25 III Cim
Muzeum Narodowe w Krakowie. Biblioteka Książąt Czartoryskich.
Sygnatura: 1793 II Cim Saf