{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Tadeusz Kościuszko. Dobry i waleczny, lecz nieszczęśliwy

26.03-11.08.2024 Tadeusz Kościuszko. Dobry i waleczny, lecz nieszczęśliwy

24 marca 2024 roku mija 230 lat od przysięgi Tadeusza Kościuszki na krakowskim rynku, która zapoczątkowała insurekcję kościuszkowską – patriotyczny zryw w obronie wolności narodu i suwerenności państwa polskiego.

Tadeusz Kościuszko (1746–1817) – elew Szkoły Rycerskiej, inżynier i architekt wojskowy, bohater wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki, walczył też w obronie Konstytucji 3 maja. Po zwycięstwie wojsk rosyjskich i zajęciu przez nich ziem polskich udał się na emigrację do Saksonii, gdzie wspólnie z innymi patriotami – reformatorami doby Sejmu Wielkiego (1788–1792) przygotowywał powstanie.

Celem wystawy, na którą mamy zaszczyt Państwa zaprosić, jest ukazanie nie tylko politycznej działalności Tadeusza Kościuszki, ale przede wszystkim jego artystycznej duszy
i romantycznego charakteru. W zbiorach Biblioteki i Muzeum Książąt Czartoryskich zachowało się wiele dokumentów, dzięki którym możemy poznać różne twarze Naszego Bohatera.

Postać Tadeusza Kościuszki jest nierozerwalnie związana z Krakowem. To właśnie stąd wyruszył w podróż po Europie, by wrócić i tu rozpocząć powstanie. Właśnie z insurekcją związane są dokumenty, które dla Państwa przygotowaliśmy: Uniwersał połaniecki i powołanie Rady Najwyższej Narodowej. Będą Państwo mogli zobaczyć też dwie mapy nawiązujące do tego etapu życia Kościuszki.

Przyszły naczelnik insurekcji pięknie szkicował, co wykorzystywał nie tylko w rysowaniu umocnień wojskowych, ale także w uwiecznianiu malowniczych pejzaży i portretów. Dlatego też na wystawie zobaczą Państwo dwa rysunki nawiązujące do jego podróży. Pokażemy także bogatą korespondencję Kościuszki z wybitnymi politykami 2. połowy XVIII wieku: Jerzym Waszyngtonem, Charles’em Talleyrandem, Adamem Jerzym Czartoryskim, a także korespondencję prywatną, na przykład z jego wieloletnią przyjaciółką i wierną powierniczką Konstancją z Czartoryskich Zamoyską.

Kuratorzy: Kamilla Twardowska, Michał Balogh


Zrealizowano w ramach Projektu "Przeszłość przyszłości" remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji

Słowa kluczowe:

wystawa, Kościuszko

MNK Muzeum Czartoryskich

ul. Pijarska 15, 31-015 Kraków
  • poniedziałek: NIECZYNNE
  • wtorek - niedziela: 10.00-18.00

Zrealizowano w ramach projektu dofinansowanego ze środków:

Mecenas MNK

Partnerzy Strategiczni MNK