{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Skarby Biblioteki Książąt Czartoryskich 14.01.2012-23.10.2011 Skarby Biblioteki Książąt Czartoryskich

Rękopisy iluminowane i stare druki rzadko opuszczają sejfy. Dlatego wystawa towarzysząca międzynarodowemu kongresowi Association Internationale de Bibliophilie była okazją do zaprezentowania publiczności najcenniejszych skarbów ze zbiorów Biblioteki Książąt Czartoryskich. Na wystawie w Sali Cnót Pałacu Biskupa Erazma Ciołka zobaczyliśmy pięćdziesiąt rękopisów iluminowanych i starych druków od XIII do XVII wieku

To wielkiej urody i wartości dzieła średniowiecznego malarstwa książkowego oraz stare ryciny, często zbytkownie oprawione. Powstały w różnych ośrodkach europejskich: Francji, Niderlandach, Italii. Zarówno okazałe modlitewniki, ufundowane przez dostojników duchownych i świeckich, jak i te skromniejsze, będące własnością osób prywatnych, należą do najcenniejszego dziedzictwa europejskiego.

Tym, co łączy Pontyfikał biskupa Erazma Ciołka (Kraków, 1510-1515), paryskie Godzinki Agnès de Kiqeumberg (ok.1425), służący religijnej, ale też historycznej refleksji Żywot Chrystusa wykonany w 1478 r. dla Burgundczyka, Guillaime’a de Ternay, Brewiarz papieża Sykstusa IV (ok. 1480 ), ofiarowany z czasem królowi Zygmuntowi III Wazie, czy zespół druków Stanisława Polaka z Sewilli, jest piękno dekoracji malarskiej bądź szlachetność nowożytnej typografii.

Celem wystawy w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka było pokazanie różnorodności kolekcji, dlatego obok ksiąg liturgicznych znalazły się dzieła filozoficzne i historyczne. Ich układ pozwolił dostrzec, jak zmieniały się mody kolekcjonerskie, sposoby pozyskiwania dzieł i jak dokonywały się przemiany w ich odbiorze - od romantycznego kultu pamiątek do estetycznego zachwytu nad sztuką. Te kruche i piękne przedmioty, dziś znajdujące schronienie w sejfach, są mało znane publiczności. Wrażliwe na światło, malowane na łamiącym się - po wiekach - pergaminie, wymagają szczególnej opieki konserwatorskiej. Nie trzeba uzupełniać w nich malarstwa: złoto i tempera pozostały bez mała takie, jakie były w chwili powstania. W gorszym stanie zachowały się oprawy i szycia kodeksów. Jednak zabiegi specjalistów przywracają im piękno i mogą nadal cieszyć nasze oczy.

Kurator: Katarzyna Płonka-Bałus
Koordynator: Grażyna Kulawik.

Wystawa towarzyszyła XXVII międzynarodowemu kongresowi Association Internationale de Bibliophilie, który odbywał się w dniach 18-25 września 2011. Członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliofilów z siedzibą w Paryżu, najbardziej prestiżowej organizacji zrzeszającej znawców i kolekcjonerów starej książki, spotykają się każdego roku w innym państwie świata. Program zjazdu bibliofilów wypełniły sesje naukowe oraz zwiedzanie najważniejszych i najbardziej wartościowych, historycznych zbiorów bibliotecznych i kolekcji archiwalnych danego kraju. Obok Biblioteki Narodowej – współorganizatora tegorocznego Kongresu – wśród instytucji goszczących jego uczestników znajdował się również Pałac Biskupa Erazma Ciołka.

MNK Ciołek

ul. Kanonicza 17, 31-002 Kraków
  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek: 10.00-18.00
  • środa-niedziela: 10.00-16.00