Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Portret Waleriana Krycińskiego - Maurycy Gottlieb 13.02-02.05.2015 Portret Waleriana Krycińskiego - Maurycy Gottlieb

Prezentowane dzieło Maurycego Gottlieba to portret jego serdecznego przyjaciela i kolegi ze studiów  - Waleriana Krycińskiego. Obraz ten powstał w 1875 roku podczas ich pobytu w Wiedniu, gdy wynajmowali wspólnie z innymi kolegami stancję. Obydwaj byli adeptami krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych kierowanej przez Jana Matejkę.

Na odwrocie obrazu znajduje się oświadczenie Krycińskiego potwierdzające okoliczności namalowania portretu. Obraz ten, pochodzący z prywatnych zbiorów należy do mało znanych prac artysty.

Maurycy Gottlieb urodził się w 1856 roku w Drohobyczu, w zamożnej ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Naukę malarstwa rozpoczął we Lwowie i kontynuował od 1871 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Przełomem w twórczej drodze młodego malarza było poznanie obrazów historycznych Jana Matejki. Na początku 1874 roku, uprzednio prosząc listownie Matejkę o przyjęcie do grona studentów Szkoły Sztuk Pięknych, przybył do Krakowa.W 1875 roku Gottlieb powrócił do Wiednia, a jesienią tego samego roku trafił, z listem polecającym Matejki do pracowni Karla Piloty’ego w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Przez następne kilka lat podróżował. Zamieszkał w Krakowie, gdzie zmarł w lipcu 1879 roku, w wieku zaledwie 23 lat.

Gottlieb, którego Matejko uważał go za jednego z najzdolniejszych swoich uczniów wcześnie osiągnął artystyczną dojrzałość i uznanie krytyki. W jego obrazach widać fascynację dziejami i obyczajami Żydów, wątkami biblijnymi, tematyką orientalną, historią Polski oraz literaturą.

Był świetnym portrecistą, kolejnym po Matejce, który potrafił oddać świat wewnętrznych przeżyć portretowanej osoby. Malował portrety mężczyzn i kobiet, utrzymane w ciemnych, ciepłych tonacjach, często przedstawiając modela w historycznych lub orientalnych strojach.

Autor: Marta Kłak-Ambrożkiewicz

MNK Matejko

ul. Floriańska 41, 31-019 Kraków
  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek: 10:00-18:00
  • środa-niedziela: 10.00-16.00
Maurycy Gottlieb, Portret Waleriana Krycińskiego, 1875 r.
/ fot. Pracownia Fotograficzna MNK
Portret Waleriana Krycińskiego