{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Pokaz portretu Elizy Pareńskiej i rysunków z kolekcji prywatnej

02.11.2024-04.05.2025 Pokaz portretu Elizy Pareńskiej i rysunków z kolekcji prywatnej Przypomnij o wydarzeniu

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, mieści się w Starym Spichlerzu, budynku wzniesionym w XVIII wieku, który na przestrzeni lat pełnił funkcje m.in. spichlerza, fabryki, sklepu, siedziby Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej.

W Muzeum Wyspiańskiego prezentowanych jest niemal 150 dzieł artysty, z czego zdecydowaną większość stanowią prace pastelowe na podłożu papierowym. Jest to technika wrażliwa zarówno na mikroklimat i zanieczyszczenia,  jak również na działanie światła. Z tego powodu, w celu zapewnienia bezpieczeństwa zbiorów, wystawa cyklicznie podlega zmianie.

Na parterze można zobaczyć portrety własne Wyspiańskiego uzupełnione o wizerunki najbliższej rodziny i osób z jego otoczenia. Przestrzeń dopełniają widoki Krakowa: pejzaże z okna mieszkania przy ulicy Krowoderskiej i wnętrza ulic rodzinnego miasta.

Na pierwszym piętrze można podziwiać dzieła Artysty, które nawiązują do trzech głównych wątków w jego twórczości. Stąd części wystawy noszą nazwy „Żywioły”, „Wawel - dramat królów” i „Apollo-Chrystus”. Projekt witraża „Bóg Ojciec” i kartony do dekoracji malarskiej kościoła Franciszkanów w Krakowie, model Akropolis, projekty witraży do katedry na Wawelu, propozycje dekoracji, mebli i tkanin do gmachu Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego wskazują na wielostronność działań twórczych artysty, od malarstwa, przez sztukę stosowaną, po architekturę.

W podziemiu budynku, w sali „Księgi moje” pokazywany jest m.in. księgozbiór Stanisława Wyspiańskiego z jego odręcznymi notatkami oraz pierwodruki wydań dramatów i utworów innych autorów, dla których okładki i ilustracje wykonał Wyspiański. W  przestrzeni „Metamorfozy”, prezentowane są teatralia: plakaty do inscenizacji jego sztuk, wybrane zdjęcia i fragmenty filmów z najsłynniejszych inscenizacji oraz ekranizacji dzieł literackich. Można skorzystać również z obejrzenia krótkiego filmu VR poświęconego artyście.  

Obecnie prezentowana wystawa wzbogacona została o pokaz prywatnej kolekcji dzieł Stanisława Wyspiańskiego związanych z Elizą Pareńską z Mühleisenów (1857–1918) i  jej mężem Stanisławem Pareńskim  (1843–1913). Ich salon w pałacu przy ulicy Wielopole 4 w Krakowie skupiał na przełomie XIX i XX wieku całą niemal bohemę artystyczną miasta. Odwiedzał go również Stanisław Wyspiański, który sportretował słynące z urody i inteligencji córki Pareńskich: Marię (1884–1941), Zofię (1886–1956) oraz Elizę (1888–1923). Wizerunek najmłodszej z sióstr, zwanej Lizką, namalował w roku 1905, należy on do piękniejszych młodopolskich portretów artysty. Oprócz tego dzieła, w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, wyeksponowanych zostało pięć dotychczas niepokazywanych szerokiej publiczność rysunków z kolekcji Pareńskich. Subtelne, ołówkowe prace z lat                    1889–1891 pochodzą, m.in. z okresu pracy Wyspiańskiego nad dekoracją malarską kościoła Mariackiego. Są to karty z rozproszonych szkicowników, m.in. „Mariackiego”, znajdującego się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Krakowie i Warszawie oraz Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki we Lwowie.

 

Pokaz kolekcji prywatnej będzie można oglądać w oddziale MNK Wyspiański do 4.05.2025

Słowa kluczowe:

pokaz, Wyspiański

MNK Wyspiański

pl. Sikorskiego 6, 31-115 Kraków
  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek: 10.00-17.00
  • środa - czwartek: nieczynne
  • piątek - niedziela: 10.00-17.00
/ Fot. Joanna Pawłowska
Pokaz portretu Elizy Pareńskiej i rysunków z kolekcji prywatnej
/ Fot. Joanna Pawłowska
Pokaz portretu Elizy Pareńskiej i rysunków z kolekcji prywatnej
/ Fot. Joanna Pawłowska
Pokaz portretu Elizy Pareńskiej i rysunków z kolekcji prywatnej
/ Fot. Joanna Pawłowska
Pokaz portretu Elizy Pareńskiej i rysunków z kolekcji prywatnej
/ Fot. Joanna Pawłowska
Pokaz portretu Elizy Pareńskiej i rysunków z kolekcji prywatnej

MECENAS MUZEUM NARODOWEGO W KRAKOWIE

PARTNERZY STRATEGICZNI MUZEUM NARODOWEGO W KRAKOWIE

Partnerzy wystawy

Patroni medialni