{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

"Spętany Pegaz". Pokaz obrazu Józefa Mehoffera "Pegaz wśród kwiatów" z kolekcji MNP

14.05-08.09.2019 "Spętany Pegaz". Pokaz obrazu Józefa Mehoffera "Pegaz wśród kwiatów" z kolekcji MNP

W sztuce przełomu XIX i XX w. – obok innych symboli ze świata pojęć odnoszących się do twórczości artystycznej, natchnienia, twórczej wolności – pojawia się często motyw Pegaza.

Projektując w 1899 roku jeden z fragmentów fryzu na gmach TPSP w Krakowie, Józef Mehoffer wyobraził Pegaza w otoczeniu Muz o stylizowanych kształtach; upodabniają się one do wijących się kłączy, oplatają go i krępują. Kompozycja „Pegaz i Muzy” miała formę malarskiego szkicu i znana jest dzięki szerzej upowszechnionej wersji graficznej.

Temat skrzydlatego konia-symbolu natchnienia, jakby spętanego przez roślinne i antropomorficzne formy, dekoracyjne i w jakiejś mierze złowrogie, stał się jednym z często powracających wątków w sztuce Mehoffera.

"Pegaza wśród kwiatów", jak wspomina Jadwiga Mehofferowa, artysta malował w czasie letnich wakacji w 1901 roku; „na niedokończonym obrazie, o którym mowa, pegaz wtargnął niebacznie w grzędy wiejskiego ogródka otaczającego dom biały z rozwartymi zielonymi okiennicami. Stanął zdumiony, bo splątały mu nogi i unieruchomiły brunatne, rozpełzłe łodygi czerwonych dalii. Tonie w ich zawierusze (…). Kary konik schyla zgrabnym kabłąkiem głowę ozdobioną puszystym panaszem z rozwianych, pąsowych wstążek, w jakie strojono koniom głowy na wiejskich weselach”.

Ten sam „kary czterolatek” pojawia się też w akwarelowej kompozycji Józefa Mehoffera "Pegaz i Muzy", prezentowanej na wystawie Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” w Monachium w 1905 roku (obecnie będącej własnością Österreichische Galerie w Wiedniu). Dwa zaś późniejsze, najbardziej znane obrazy artysty z motywem Pegaza to "Portret żony z Pegazem" (Muzeum Sztuki w Łodzi) i "Portret żony na tle Pegaza" (Muzeum Narodowe w Krakowie, Dom Józefa Mehoffera), malowane w 1913 roku.

Beata Studziżba-Kubalska

Autor: Beata Studziżba-Kubalska

MNK Mehoffer

ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków
  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek: 10.00-18.00
  • środa-niedziela: 10.00-16.00