Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Pamięć o Czapskim. Stanisław Sobolewski - malarstwo 09.11-10.12.2017 Pamięć o Czapskim. Stanisław Sobolewski - malarstwo

Kolejną wystawą w Muzeum Narodowym w Krakowie, której niejako patronuje Józef Czapski, jest prezentacja twórczości wybitnego krakowskiego artysty Stanisława Sobolewskiego.

Tym, co łączy ich obu, jest umiejętność spojrzenia na sztukę przez pryzmat rozważań i refleksji teoretycznych oraz niezwykła umiejętność mówienia o niej i o jej sensie.

Wybór prac reprezentujących kilka cykli pozwala zaprosić widzów do oddania się takiej właśnie refleksji, wciągnąć w rozważania o sensie życia, jego kruchości i przemijalności. Co ciekawe, artysta pokazuje w nich człowieka, ale bez jego dosłownej obecności na płótnie. Widz zostaje jedynie z jego emocjami, strachami, nadziejami i z bezsilnością w poczuciu zagrożenia. Z lękiem o przyszłość czy smutkiem na wspomnienie przeszłości. W tym różnorodnym i wielowątkowym wyborze dzieł dominuje pustka i samotność, a także wszechogarniająca cisza. Widać w nich ślady ludzkiej obecności wycięte niejako z kadrów rzeczywistości. To krajobraz ludzkiej kondycji i człowieczeństwa ukazany z właściwej artyście eschatologicznej perspektywy.

Wystawa – można chyba zaryzykować to stwierdzenie – w głównej mierze mówi o trudach i paradoksach egzystencji, o życiu "spajanym cierpieniem". Artysta sięga do stanów, które osiąga człowiek zmagający się ze sprawami ostatecznymi, a które pozostawiają ślad  przebytego cierpienia. Te pełne ukrytej ironii (autoironii) cykle – Krajobraz szpitalny, Wesołe miasteczko, Perspektywy i Mity oraz Sielanki – ukazują rzeczywistość absurdu kolejnych dekad lat 70., 80. I 90., treści typowe dla myśli społecznej i nastrojów tych czasów. Poprzez wątki wanitatywne artysta daje wyraz zwątpienia w rzekomą pewność rzeczywistości, a problem cierpienia i przemijania w jego ujęciu nabiera specyficznego charakteru.

Artysta mówi: Tworzę wszystko z myślą o jednostce i bohaterem wszystkich moich obrazów jest jednostkowy człowiek, mimo że nie jest namalowany explicite". Tak przedstawiony obraz polskiej rzeczywistości "czasu smutku, czasu nadziei” wyraża konkretne sytuacje społeczne, ujawnia mechanizmy decydujące o ówczesnej smętnej egzystencji, jednocześnie prowadząc widza do czasów nam współczesnych.

Stanisław Sobolewski urodził się w 1952 roku w Krakowie. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim (1971–1976) oraz malarstwo w ASP w Krakowie (1974–1979). Uzyskał dyplom w pracowni prof. Zbigniewa Grzybowskiego w 1979 roku. W roku akademickim 1989/1990 był stażystą w pracowni prof. Stefana Gierowskiego w ASP w Warszawie. Od 1979 roku jest zatrudniony w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Tytuł profesora sztuk plastycznych otrzymał w 2000 roku. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Uprawia malarstwo sztalugowe. Prace swe pokazywał na 24 wystawach indywidualnych i około 100 zbiorowych w kraju i za granicą.

MNK Czapscy

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek: 10.00-18.00
  • środa-niedziela: 10.00-16.00
Stanisław Sobolewski, Wypadek - Sielanki
Stanisław Sobolewski - malarstwo
Stanisław Sobolewski, Przedwiośnie
Stanisław Sobolewski - malarstwo
Stanisław Sobolewski, Przeprowadzka s. Perspektywy
Stanisław Sobolewski - malarstwo
Stanisław Sobolewski, Chronos. Mity
Stanisław Sobolewski - malarstwo
Stanisław Sobolewski, Listopad. Perspektywy
Stanisław Sobolewski - malarstwo
Stanisław Sobolewski, Punkt widzenia - Krajobrazy szpitalne
Stanisław Sobolewski - malarstwo
Stanisław Sobolewski, Brama wolności - Bramy
Stanisław Sobolewski - malarstwo
Stanisław Sobolewski, Brama pokus - Bramy
Stanisław Sobolewski - malarstwo
Stanisław Sobolewski, Brama nadziei, seria 13 bram
Stanisław Sobolewski - malarstwo
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję