MNK Muzeum Czartoryskich
ul. Pijarska 15, 31-015 Kraków pokaz w Sali Bibliotecznej w Pałacu- poniedziałek: NIECZYNNE
- wtorek - niedziela: 10.00-18.00
Informacja i rezerwacja w godz. 9.00-16.00 w dni powszednie
Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie
Z-ca dyrektora ds. Działalności Programowej
Z-ca Dyrektora ds. Strategii i Komunikacji
Z-ca dyrektora ds. Zarządzania
Główna Księgowa
Główny Inwentaryzator
Główny Konserwator
Wystawę tworzą przechowywane w Bibliotece Książąt Czartoryskich rękopisy, starodruki i mapy. Wśród prezentowanych materiałów odnoszących się do europejskich monarchów nie mogło zabraknąć dokumentów związanych z dynastiami panującymi w Polsce, a także graficznych przedstawień władców.
Są wśród nich dokumenty pergaminowe – wystawiane przez papieża Juliusza II, cesarza Maksymiliana I, króla Zygmunta I Starego oraz królów francuskich Karola V Mądrego i Karola IX, odnoszące się do spraw polskich.
Prezentowane modlitewniki na oprawach mają superekslibrisy władców Francji. Pierwszy z nich opatrzony jest znakami własnościowymi króla Słońce Ludwika XIV i jego żony Marii Teresy Austriackiej, kolejny – jego następcy, Ludwika XV, zaś rękopiśmienny modlitewnik należał do Marii Leszczyńskiej.
Interesujący jest ofiarowany byłej królowej hiszpańskiej Marii Krystynie de Bourbon rękopis z przepisaną w różnych językach świata modlitwą „Ojcze Nasz”.
Wywody genealogiczne pokazują związki i dzieje panujących. Kronika świata – XV-wieczny iluminowany zwój pergaminowy – zawiera historię cesarzy, papieży oraz władców Francji, Anglii i Jerozolimy. Prezentowane Drzewo Jessego to z kolei XV-wieczne wyobrażenie drzewa genealogicznego Jezusa Chrystusa, sięgającego do ojca biblijnego króla Dawida.
Horoskopy i prognostyki miały przepowiadać przyszłość potomkom panujących, jak w przypadku Jakuba Sobieskiego, syna króla Jana III.
Ze Statutu Jana Łaskiego z 1506 roku, drukowanego na pergaminie, pochodzi drzeworyt ukazujący posiedzenie senatu w obecności króla Aleksandra Jagiellończyka, a całość jest otoczona herbami ziem Korony i Litwy. Dwie XVIII-wieczne mapy Pietera Schenka i Johanna B. Homanna z pięknymi kartuszami ukazują Rzeczpospolitą Obojga Narodów.
kuratorzy: Ewa Nowak, Janusz Pezda