{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Pamiątki po europejskich i polskich władcach

01.02-29.05.2022 Pamiątki po europejskich i polskich władcach

Wystawę tworzą przechowywane w Bibliotece Książąt Czartoryskich rękopisy, starodruki i mapy. Wśród prezentowanych materiałów odnoszących się do europejskich monarchów nie mogło zabraknąć dokumentów związanych z dynastiami panującymi w Polsce, a także graficznych przedstawień władców.

Są wśród nich dokumenty pergaminowe – wystawiane przez papieża Juliusza II, cesarza Maksymiliana I, króla Zygmunta I Starego oraz królów francuskich Karola V Mądrego i Karola IX, odnoszące się do spraw polskich.

Prezentowane modlitewniki na oprawach mają superekslibrisy władców Francji. Pierwszy z nich opatrzony jest znakami własnościowymi króla Słońce Ludwika XIV i jego żony Marii Teresy Austriackiej, kolejny – jego następcy, Ludwika XV, zaś rękopiśmienny modlitewnik należał do Marii Leszczyńskiej.

Interesujący jest ofiarowany byłej królowej hiszpańskiej Marii Krystynie de Bourbon rękopis z przepisaną w różnych językach świata modlitwą „Ojcze Nasz”.

Wywody genealogiczne pokazują związki i dzieje panujących. Kronika świata – XV-wieczny iluminowany zwój pergaminowy – zawiera historię cesarzy, papieży oraz władców Francji, Anglii i Jerozolimy. Prezentowane Drzewo Jessego to z kolei XV-wieczne wyobrażenie drzewa genealogicznego Jezusa Chrystusa, sięgającego do ojca biblijnego króla Dawida.

Horoskopy i prognostyki miały przepowiadać przyszłość potomkom panujących, jak w przypadku Jakuba Sobieskiego, syna króla Jana III.

Ze Statutu Jana Łaskiego z 1506 roku, drukowanego na pergaminie, pochodzi drzeworyt ukazujący posiedzenie senatu w obecności króla Aleksandra Jagiellończyka, a całość jest otoczona herbami ziem Korony i Litwy. Dwie XVIII-wieczne mapy Pietera Schenka i Johanna B. Homanna z pięknymi kartuszami ukazują Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

kuratorzy: Ewa Nowak, Janusz Pezda

Zrealizowano w ramach Projektu "Przeszłość przyszłości" remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji

MNK Muzeum Czartoryskich

ul. Pijarska 15, 31-015 Kraków pokaz w Sali Bibliotecznej w Pałacu
  • poniedziałek: NIECZYNNE
  • wtorek - niedziela: 10.00-18.00