Prace Jacka Malczewskiego, Zbigniewa Pronaszki, Leona Wyczółkowskiego, ale także malarzy współczesnych: Wiesława Szamborskiego czy Romualda Oramusa złożą się na wystawę „Oblicza Polski – oblicza Polaków”. To kolejna odsłona prezentacji sztuki polskiej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, przygotowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie.
Kuratorki Natalia Koziara i Paulina Chełmecka przygotowały ekspozycję, która opowiada o Polsce poprzez oblicza jej obywateli. – Odwołujemy się nie tylko do wielkich bohaterów czy wydarzeń historycznych, które kreują nasz wizerunek, ale również do codzienności, do życia „zwykłych” mieszkańców kraju, folkloru, kultury lokalnej: miejskiej czy wiejskiej – tłumaczą.
Dlatego obok prezentowanych w tzw. Antyszabrze portretów wielkich wodzów, jak Jan III Sobieski czy Józef Piłsudski, i znanych artystów (przepięknie sportretowana przez Franciszka Krudowskiego Helena Modrzejewska) na wystawie pojawiły się przejmujące wizerunki robotników i biedoty - np. „Śmieciarze”
i „Koncert” Wlastimila Hofmana, „Kowal” Franciszka Teodora Ejsmonda czy „Kobiety modlące się
w kruchcie” Mieczysława Reyznera).
Goście odwiedzający Pałac Prezydencki spotkają się ze sztuką z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie już w Sieni Dolnej, którą zdobią sceny rodzajowe z życia społeczności wsi i małych miasteczek.
W korytarzu przy Gabinecie Prezydenta RP zawisły dwa dzieła z kolekcji Książąt Czartoryskich. To portrety Izabeli z Lubomirskich Ignacowej Potockiej oraz Aleksandry z Lubomirskich Stanisławowej Potockiej, wykonane przez jednego z najwybitniejszych portrecistów XVIII wieku – Pompeo Batoniego. Z kolei w Sali Obrazowej zaprezentowane zostały dzieła malarstwa dwudziestowiecznego, nawiązujące do życia codziennego, zarówno publicznego, jak i prywatnego.
Wystawę „Oblicza Polski – oblicza Polaków” zobaczą wszyscy goście Pałacu Prezydenckiego, zarówno głowy państw i dostojnicy, jak wycieczki i turyści goszczący tam podczas dni otwartych. Ekspozycja potrwa do 9 lutego 2020 roku.
Pałac Prezydencki w Warszawie, Krakowskie Przedmieście 46/48
Kuratorki: Natalia Koziara, Paulina Chełmecka
Projekt aranżacji: Luiza Berdak