MNK Matejko
ul. Floriańska 41, 31-019 Kraków- poniedziałek: nieczynne
- wtorek: 10:00-18:00
- środa-niedziela: 10.00-16.00
Informacja i rezerwacja w godz. 9.00-16.00 w dni powszednie
Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie
Z-ca dyrektora ds. Działalności Programowej
Z-ca Dyrektora ds. Strategii i Komunikacji
Z-ca dyrektora ds. Zarządzania
Główna Księgowa
Główny Inwentaryzator
Główny Konserwator
MNK wspólnie ze Stowarzyszeniem LUD-Art, które zajmuje się odtwarzaniem zabytkowych koronek i haftów, stworzy opowieść o koronkach w zbiorze Jana Matejki. Poza zabytkami z kolekcji muzealnej na wystawie zostaną zaprezentowane współcześnie wykonane, zrekonstruowane historyczne koronki.
Jan Matejko to nie tylko utalentowany malarz, wychowawca wielu pokoleń polskich artystów lecz także badacz starożytności, wielbiciel zabytków, kolekcjoner. Jego przyjaciel, malarz Izydor Jabłoński, wspomniał: "… gromadził kawałki materyi rozmaitych, szmatki, płatki, limliki, wstążki, frędzle, galonki, które mu były pomocne jako wzory barw i łamania się świateł na fałdach niby draperyi".
Do zbioru kolekcjonerskiego Matejki należą także koronki. Najstarsza z nich to XVII-wieczna flamandzka koronka klockowa, o cienkim splocie, z motywami roślinnymi. Jak większość eksponatów z kolekcji, także one pełniły funkcję rekwizytów na wielu obrazach, np. król Zygmunt III Waza, słuchający kazania ks. Skargi („Kazanie Skargi", 1864) przedstawiony został zgodnie z wymogami panującej w jego czasach mody w kryzie z brukselskiej koronki.