Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
W sobotę 3 sierpnia 2019 roku wystawa będzie nieczynna z przyczyn technicznych. Za niedogodności serdecznie przepraszamy.

Mozaika polskiego plakatu

11.07-31.08.2019 Mozaika polskiego plakatu

Na tytułową mozaikę polskiego plakatu składa się wybór prac z Dydo Poster Collection. To ponad 70 plakatów, które powstały na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Autorami są działający w tym okresie artyści wszystkich pokoleń. Od twórców tzw. polskiej szkoły plakatu po ostatnich adeptów szkół artystycznych, a więc tacy mistrzowie, jak: Eryk Lipiński, Henryk Tomaszewski, Jan Lenica, Waldemar Świerzy, Jan Młodożeniec, Henryk Starowieyski – którzy jeszcze do niedawna byli wśród nas – i ich najmłodsi koledzy po fachu – Patrycja Longawa i Jakub Zasada.

Prace różnią się od siebie zarówno kolorystyką, techniką projektowania, jak i interpretacją tematu. Zaprezentowane zostaną rozmaite ich rodzaje – od malarskich plakatów Mieczysława Górowskiego, Wiesława Grzegorczyka, Wiesława Wałkuskiego czy Wiktora Sadowskiego, poprzez rysunkowe Stasysa Eidrigevičiusa, Moniki Starowicz i Sławy Harasymowicz, plakaty typograficzne Władysława Pluty i Tomasza Kipki, kolażowe Jacka Staniszewskiego i Kai Renkas, aż po fotograficzne układanki Tomasza Bogusławskiego.

Polski plakat artystyczny skupia się szczególnie na tematyce kulturalnej – filmie, teatrze, muzyce, działalności wystawienniczej. Na ekspozycji zobaczymy, że filmy, których premiery odbyły się już wiele lat temu, na nowo budzą zainteresowanie młodych adeptów sztuki plakatowej (Patrycja Longawa, Dziecko Rosemary, 2019; Ela Wojciechowska, Purpurowa róża z Kairu, 2006; Joanna Górska & Jerzy Skakun, Święta Góra, 2008). Projekty, które dystrybutorzy zamawiali w latach 70. czy 80., będą się przeplatać ze współczesnymi plakatami autorskimi, które funkcjonują obecnie głównie w Internecie i w galeriach, a nie we wnętrzach kin i na słupach ogłoszeniowych. Czemu? To pytanie warto zadać producentom i dystrybutorom filmowym. Czy nie lepiej byłoby zamawiać plakaty u kontynuatorów polskiej szkoły plakatu, których nie brakuje? 

Wiele teatrów w Polsce dba o swoją plakatową wizytówkę. Bardzo często dzięki ich współpracy ze świetnymi artystami możemy oglądać prace, które nadają wizualny rytm przestrzeni miast, m.in. plakaty Sławomira Kosmynki dla Teatru Nowego w Łodzi czy seria projektów zamawianych przez Teatr Wybrzeże w Gdańsku u takich artystów jak Maja Wolna, Ryszard Kaja czy Mirosław Adamczyk. Niekiedy powstają także autorskie plakaty teatralne; m.in. Tomasz Bogusławski projektuje plakaty do swoich ulubionych przedstawień pod szyldem nieistniejącego Teatru Rekwizytornia, a Leszek Żebrowski czy Sebastian Kubica serie plakatów szekspirowskich.

Temat muzyczny zostanie przestawiony przez pryzmat plakatów festiwali jazzowych oraz portretów muzyków: Julie London, Niny Simone, Davida Bowiego, Patti Smith, Nicka Cave’a, Georges’a Brassensa czy Wojciecha Młynarskiego. Wśród plakatów imprez będzie można zobaczyć te, których zleceniodawcy wyróżniają się regularną współpracą z plakacistami – to np. festiwal Satyrykon w Legnicy czy Bydgoski Festiwal Operowy. Różnorodne projekty zobaczymy również w grupie prac promujących rozmaite krajowe i zagraniczne wystawy.

Tytuł wystawy w dawnym hotelu Cracovia nawiązuje do wnętrza, w którym jest ona prezentowana. Jedną ze ścian zdobi świetnie zachowana mozaika z lat 60., którą wykonali Helena i Roman Husarscy, współpracownicy architekta Witolda Cęckiewicza, który zaprojektował hotel.

Kuratorka wystawy Natalia Dydo

Dawny Hotel Cracovia

Al. Focha 1
  • wtorek–sobota: 14:30–18:30
Fot. Piotr Idem
Mozaika polskiego plakatu
Fot. Piotr Idem
Mozaika polskiego plakatu
Fot. Piotr Idem
Mozaika polskiego plakatu
Fot. Piotr Idem
Mozaika polskiego plakatu
Fot. Piotr Idem
Mozaika polskiego plakatu
Fot. Piotr Idem
Mozaika polskiego plakatu
Fot. Piotr Idem
Mozaika polskiego plakatu
Fot. Piotr Idem
Mozaika polskiego plakatu
Fot. Piotr Idem
Mozaika polskiego plakatu
Fot. Piotr Idem
Mozaika polskiego plakatu
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję