Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Majolika z Nieborowa 15.11.2013-04.05.2014 Majolika z Nieborowa

Majoliki z Nieborowa to niezwykle efektowne wyroby ceramiczne pochodzące z lat 80. XIX wieku. Ich kształty i dekoracje charakteryzują się fantazją niespotykaną wśród ceramik wykonywanych w innych polskich wytwórniach. Naczynia z Nieborowa mają z reguły eklektyczne formy, często zainspirowane dawną ceramiką francuską czy włoską, cechują je żywe barwy i malowane ręcznie dekoracje.

To malatury o rozmaitym charakterze ― przedstawiają fantastyczne widoki z górami i jeziorami, wizerunki osób ważnych dla polskiej historii, motywy roślinne, groteskowe i stylizowane. Niektóre z dekoracji nawiązywały do znanych dzieł sztuki, inne stanowiły autorską kreację ich autorów, wśród których ― co warte podkreślenia ― było wiele młodych, utalentowanych kobiet.

To bogactwo form, wzorów i dekoracji zaprezentowaliśmy na wystawie. W latach 80. XIX wieku (czyli w okresie działania manufaktury) majolika z Nieborowa wzbudzała duże kontrowersje. Miała tyluż przeciwników, co zwolenników, a przez ówczesną prasę przetaczały się gwałtowne polemiki dotyczące stylu produkowanych wyrobów. Pisali o nich m.in. Bolesław Prus, Wojciech Gerson, Maria Konopnicka. Dziś uważamy jednak majolikę z Nieborowa nie tylko za zjawisko absolutnie wyjątkowe w historii polskiej ceramiki, lecz zarazem zaliczamy ją do najciekawszych i najcenniejszych przykładów ilustrujących tendencje historyzujące obecne w XIX-wiecznej ceramice europejskiej.


Sukiennice i Rynek Główny to miejsca w pewien sposób "związane" z majoliką z Nieborowa: w końcu XIX wieku była ona sprzedawana w Bazarze Krajowym mieszczącym się właśnie w Rynku, w początkach XX wieku kilka obiektów eksponowano w V sali Sukiennic, a w 1934 roku ― podczas wystawy kobierców i ceramiki. Cztery spośród prezentowanych wówczas majolik pokazaliśmy również podczas naszej wystawy. Wystawą chcieliśmy przypomnieć o majolice z Nieborowa i zwrócić uwagę na wyroby, które poza Polską praktycznie nie są znane. W zagranicznych opracowaniach tego okresu obejmujących sztukę i przemysł Europy Środkowej z reguły wzmiankowane są obiekty węgierskie czy czeskie, tymczasem to właśnie majolika z Nieborowa wydaje się jednym z najciekawszych europejskich przykładów ceramiki doby historyzmu. Na wystawie znalazły się przede wszystkim zabytki należące do Muzeum Narodowego w Krakowie, ekspozycję uzupełniły obiekty wypożyczone z Muzeum Lubelskiego, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Muzeum ― Zamku w Łańcucie. Pokazaliśmy w sumie około 40 majolik. Ważnym elementem prezentacji były tablice skrótowo omawiające (a zarazem ilustrujące) wątki warte przybliżenia, na przykład osobę księcia Michała Radziwiłła, założyciela manufaktury, jej historię czy wykonywane w niej piece dekoracyjne. Jako ilustracje posłużyły ryciny z epoki oraz fotografie.

Kuratorka wystawy: Bożena Kostuch, kustosz w Dziale Rzemiosła Artystycznego MNK

MNK Sukiennice

Rynek Główny 3, 31-042 Kraków
  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek - niedziela: 10.00 - 18.00
Majolika z Nieborowa - przestrzeń wystawy
Majolika z Nieborowa - przestrzeń wystawy
Majolika z Nieborowa - przestrzeń wystawy
Majolika z Nieborowa - przestrzeń wystawy
Majolika z Nieborowa - przestrzeń wystawy
Majolika z Nieborowa - przestrzeń wystawy
Majolika z Nieborowa - przestrzeń wystawy
Majolika z Nieborowa - przestrzeń wystawy
Majolika z Nieborowa - przestrzeń wystawy
Majolika z Nieborowa - przestrzeń wystawy
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję