Lela Pawlikowska. Rysunki
16-23.11.2016Od 16 listopada przez tydzień na kameralnej wystawie w Sukiennicach będziemy prezentować 30 prac Anieli (Leli) Pawlikowskiej.
Lela Wolska pochodziła z barwnej lwowskiej rodziny, była córką poetki Maryli Wolskiej, wnuczką Wandy Monné (narzeczonej i muzy Artura Grottgera) i siostrą kolejnej poetki - Beaty Obertyńskiej. Wyszła za mąż za Michała Pawlikowskiego, pisarza i wydawcę - to dla jego ojca Stanisław Witkiewicz zaprojektował Willę pod Jedlami. Właśnie mąż zachęcił Anielę do rozwijania talentu plastycznego i studiów (jako wolna słuchaczka) w krakowskiej ASP. W 1925 r. Pawlikowscy założyli "Bibliotekę Medycką", a Aniela czuwała nad artystyczną stroną wydawnictw i często ozdabiała je rysunkami. W latach 30. zdobyła popularność, wystawiając prace na licznych wystawach, a w czasie i po II wojnie światowej talent Leli pozwolił na utrzymanie na emigracji całej rodziny.
W latach 50. Lela Pawlikowska stała się jedną z najpopularniejszych portrecistek Wielkiej Brytanii. Zmarła w roku 1980 w Londynie.
Jesienią 2005 roku w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie pokazana została wystawa "Dama z Medyki i Londynu. Lela Pawlikowska 1901-1980. Malarstwo", przypominająca twórczość Anieli Pawlikowskiej. Wystawa ta była pierwszą krakowską prezentacją twórczości tej artystki. Wcześniej jej prace pokazywane były w Zakopanem i w Przemyślu.
W 1997 r. Muzeum Narodowe w Krakowie otrzymało w darze od mieszkającego w Kanadzie Kaspra Pawlikowskiego, syna artystki, zbiór 150 rysunków i obrazów oraz 153 szkicowniki. Na bazie tej kolekcji jesienią 1997 r. krakowskie Muzeum Narodowe zorganizowało w Galerii Kulczyckich na Kozińcu w Zakopanem wystawę, która była pierwszą polską powojenną prezentacją prac tej malarki. Wystawie towarzyszył katalog "Świat Leli Pawlikowskiej", opracowany przez Martę Romanowską, kustosz MNK, ze wstępem prof. Jacka Woźniakowskiego, niezwykle ciepło wspominającego swą ciotkę. Wystawa ta pokazana została rok później w Przemyślu, a w 2002 r. zaprezentowano tam 28 prac Pawlikowskiej, związanych z Medyką.
Kurator wystawy: Magdalena Czubińska
Aranżacja ekspozycji: Magdalena Bujak
MNK Sukiennice
Rynek Główny 3, 31-042 Kraków Sala Malarnia, I piętro- poniedziałek: nieczynne
- wtorek - niedziela: 10.00 - 18.00
Medyka, 1932
akwarela, karton / fot. Andrzej Chęć - Pracownia Fotograficzna MNK
Goszyce (?), po 1940 (?)
akwarela, karton / fot. Bartosz Cygan - Pracownia Fotograficzna MNK
Rzym, 1943
akwarela, ołówek, papier
/ fot. Andrzej Chęć - Pracownia Fotograficzna MNK
Rzym, 1943
akwarela, ołówek, papier / fot. Andrzej Chęć - Pracownia Fotograficzna MNK
Rzym, 1944
pastel, papier żeberkowy
/ fot. Bartosz Cygan - Pracownia Fotograficzna MNK
Rzym, około 1943
węgiel, sangwina, karton / fot. Andrzej Chęć - Pracownia Fotograficzna MNK
Rzym, 1943
kredka, sangwina, papier / fot. Andrzej Chęć - Pracownia Fotograficzna MNK
Rzym, 1944
pastel, papier żeberkowy / fot. Andrzej Chęć - Pracownia Fotograficzna MNK
Rzym, 1942
węgiel, pastel, karton
/ fot. Bartosz Cygan - Pracownia Fotograficzna MNK
Londyn, 1951
akwarela, karton / fot. Andrzej Chęć - Pracownia Fotograficzna MNK