Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Kolekcja w kolekcji. Zakupy, dary, depozyty, varia

15.06-11.11.2024 Kolekcja w kolekcji. Zakupy, dary, depozyty, varia Przypomnij o wydarzeniu Dodaj do planera

Muzeum Narodowe w Krakowie w 2024 roku uczci 120 lat opieki nad zbiorami Muzeum Dom Jana Matejki wystawą „ Kolekcją w kolekcji. Zakupy ,dary, depozyty, varia.” wkomponowaną w stałą ekspozycję muzeum. Zostaną zaprezentowane najcenniejsze zabytki zgromadzone przez artystę oraz zgromadzone podczas zarządu Muzeum Narodowego w Krakowie.

Jan Matejko (1838–1893) to najwybitniejszy polski malarz historyczny, autor ponad 320 obrazów olejnych. Urodził się w Krakowie, w domu przy ulicy Floriańskiej 41, i z tym miastem był związany przez całe życie. Tu uczęszczał do szkół. W wieku czternastu lat został przyjęty do krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych.W 1858 roku, ukończywszy z wyróżnieniem naukę w krakowskiej uczelni, uzyskał stypendium na dalsze studia w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (1858–1859). 21 listopada 1864 roku w krakowskim kościele Karmelitów na Piasku artysta poślubił Teodorę Giebułtowską. Z tego związku przyszło na świat pięcioro dzieci. W 1873 roku objął stanowisko dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych Krakowie. Funkcję tę pełnił aż do śmierci. Przez 20 lat wykształcił wielu znanych twórców. Działalność artystyczna Jana Matejki ogniskowała się wokół zainteresowań historycznych oraz pasji poznawania reliktów przeszłości i ich ochrony przed zniszczeniem. Zainteresowania te rozwijał, a mając odpowiednie środki finansowe, mógł zaspokajać pasję kolekcjonerską i gromadzić pokaźne zbiory. W latach1883–1893 był przewodniczącym Wydziału Muzealnego w Komitecie Muzeum Narodowego w Krakowie. Kierował pracami zespołu decydującego o gromadzeniu zbiorów, wystawiennictwie, konserwacji, budżecie Muzeum, wyborze oraz kontroli pracy dyrektora tej instytucji. Zaangażowanie, praca, wiedza i autorytet Matejki miały ogromny wpływ na rozwój MNK. Po jego śmierci zrodziła się idea powołania w jego domu muzeum biograficznego, które w 1898 roku otwarto dla publiczności dzięki staraniom wolontariuszy i składkom społecznym. W 1904 roku decyzją Towarzystwa im. Jana Matejki i Gminy Miasta Krakowa oddano je pod zarząd MNK. Zgodnie z kontraktem Towarzystwo współdecydowało o ważnych sprawach dotyczących Muzeum Dom Jana Matejki. W 1908 roku Towarzystwo się rozwiązało. Poza prowadzeniem badań nad życiem i twórczością artysty Muzeum Dom Jana Matejki zajmuje się różnymi formami popularyzacji tej wiedzy. Wystawy, wykłady popularnonaukowe „Czwartki u Matejków”, oprowadzania kuratorskie i działania edukacyjne to niektóre z nich. W 2024 roku MNK uczci 120 lat opieki nad zbiorami Muzeum Dom Jana Matejki wystawą „Kolekcją w kolekcji. Zakupy, dary, depozyty, varia”, wkomponowaną w stałą ekspozycję. Zostaną na niej zaprezentowane najcenniejsze zabytki zgromadzone przez artystę oraz te zebrane podczas zarządu MNK.


Kurator wystawy: Marta Kłak-Ambrożkiewicz
Koordynator: Agnieszka Zagrajek

Słowa kluczowe:

MNK Matejko, wystawa

MNK Matejko

ul. Floriańska 41, 31-019 Kraków
  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek: 10:00-18:00
  • środa-niedziela: 10.00-16.00