{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Kolekcja - ewolucja

24.05.2016-28.05.2017 Kolekcja - ewolucja

Od roku 2003, kiedy zorganizowano ostatnią wystawę poświęconą ofiarodawcom, Gabinet Numizmatyczny MNK otrzymał w darze niemal 30 tysięcy obiektów. Na wystawie pt. "Kolekcja – ewolucja. Wystawa darów dla Gabinetu Numizmatycznego z lat 2000–2016" pokazujemy ich wybór. Prezentujemy monety od czasów starożytnych po współczesne, jak i banknoty, medale i archiwalia numizmatyczne. Są też ciekawostki, np. monety emitowane dla kolonii trędowatych czy bonów z czasów PRL.

Ewolucją (łac. evolutio – rozwój) nazywamy powolny, nieodwracalny i ukierunkowany proces rozwoju, którego efektem jest coraz większa różnorodność, złożoność i doskonałość. Zjawisko to można zaobserwować nie tylko w obrębie świata organizmów żywych. Podobnym procesom podlegają kolekcje (od łac. colligere – łączyć w całość), a w szczególności kolekcje muzealne. Mają one bowiem wpisaną – co różni je od kolekcji prywatnych – nieodwracalność i jednokierunkowość ruchu wchodzących w jej skład obiektów.

Znakomitym tego przykładem jest kolekcja Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Krakowie, która jako jedyny tej rangi polski zbiór nie tylko przetrwała bez większego uszczerbku najburzliwsze wydarzenia XX wieku, ale również stale i dynamicznie się rozwija. Najistotniejszym elementem tego wzrastania, a w jego wyniku ewoluowania kolekcji jest nieustająca hojność darczyńców, dzięki której w ciągu ostatnich 15 lat zbiór Gabinetu Numizmatycznego powiększył się o blisko 30 tysięcy obiektów, przekraczając dziś liczbę 112 tysięcy.

Na obecny charakter, zasobność i rangę kolekcji złożyły się z jednej strony wielkie, liczące nawet tysiące obiektów donacje wysmakowanych i wyspecjalizowanych kolekcji, a z drugiej – niewielkie dary, niekiedy pojedynczych egzemplarzy. Te pierwsze wielokrotnie wyznaczały nowe kierunki rozwoju zbioru Gabinetu Numizmatycznego. Tak było w wypadku kolekcji monet i medali polskich Emeryka Hutten-Czapskiego (1828–1896), liczącej prawie 11 tysięcy obiektów, podarowanej Muzeum Narodowemu przez Rodzinę Czapskich w 1903 roku, czy w wypadku kolekcji niemal 5 tysięcy monet średniowiecznych Zygmunta Zakrzewskiego (1867–1951), darowanej w 1960 roku przez Jadwigę i Andrzeja Kleczkowskich. Dzięki tym hojnym darom zbiór monet i medali polskich Muzeum Narodowego w Krakowie jest obecnie najlepszy na świecie. Z kolei darowizna Karola Hallamy (1871–1948), na którą składało się ponad 2,5 tysiąca monet przekazanych w 1946 roku, zadecydowała o dzisiejszej jakości kolekcji monet antycznych. Nie mniej ważne są mniejsze dary, niekiedy pojedynczych obiektów, nieraz bowiem uzupełniają one istniejące w wielkich kolekcjach luki.

Muzeum  im. Emeryka Hutten-Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek: 10.00-18.00
  • środa-niedziela: 10.00-16.00
/ fot. Mirosław Żak - Pracownia Fotograficzna MNK
Kolekcja – ewolucja
Kolekcja – ewolucja
Kolekcja – ewolucja
Wystawy w Muzeum Czapskich
Wystawy w Muzeum Czapskich

Mecenas MNK

Patroni medialni

Na blogu