{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Janusz Tarabuła. Pamięć

21.02-10.08.2025 Janusz Tarabuła. Pamięć Przypomnij o wydarzeniu

Ekspozycja w Muzeum Narodowym w Krakowie prezentuje znakomity i reprezentatywny wybór dzieł artysty, począwszy od lat 50. XX wieku, gdzie mamy do czynienia ze studenckimi pracami inspirowanymi surrealizmem i kubizmem, przez niezwykle fascynujący i kreatywny czas tworzenia w duchu malarstwa materii, po lata 20. XXI wieku dokumentujące głęboko transcendentne i eschatologiczne treści w malarstwie tego artysty. Wystawa składa się z ponad 60 prac, które tworzą niezwykłą opowieść o kształtowaniu artystycznej drogi tego znakomitego twórcy.

Janusz Tarabuła (1931)
Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1950–1956 (dyplom w 1956 roku u Czesława Rzepińskiego). W 1959 roku brał udział m.in. w III Wystawie Młodej Plastyki w Krakowie. Od 1961 roku działał w Grupie Krakowskiej, jest również współzałożycielem Grupy Pięciu. Malarz reprezentujący nurt w sztuce zwany malarstwem materii, zajmujący się także rysunkiem, grafiką, malarstwem monumentalnym oraz stosujący environment.

Artysta odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi (2002), Odznaką Honoris Gratia (2015), Medalem Solidarności „Dziękujemy za Wolność” (2016).      

Prace Janusza Tarabuły znajdują się w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Kielcach i Muzeum Narodowym w Lublinie, Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy i innych muzeach okręgowych: w Białymstoku i Chełmie, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Muzeum Historyczno-Etnograficznym im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach, Państwowym Muzeum na Majdanku w Lublinie, Galerii Studio w Warszawie, Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, Bibliotece Narodowej w Warszawie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, m.in. we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii i Austrii.

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków Galeria XX i XXI
  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek - niedziela: 10.00-18.00
Główka dziewczyny (Portret) Collage/technika mieszana deska, papier, metal, kruszec; 39,5 × 32,2