Wystawa „Epoka (Nie)dostępności” to wspólna inicjatywa Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Fundacji Avalon. W ramach wydarzenia prezentujemy obiekty związane z brakiem dostępności — symbolizują one błędy i ograniczenia, których doświadczają w życiu codziennym osoby z niepełnosprawnościami.
Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość – to tylko kilka wymiarów, w których osadzamy sztukę i artystyczne koncepcje. Dzieła sztuki oraz przedmioty, które oglądamy w muzeach, pomagają nam nie tylko zrozumieć przeszłość, ale także uchwycić postępowe myśli twórców minionych epok. Eksponaty muzealne są świadkami osobistych historii, natchnień, emocji – mogą być opowieścią o przeszłości lub spojrzeniem w przyszłość.
Mimo ogólnego postępu nadal żyjemy w epoce nierówności, z czego często nie zdajemy sobie sprawy. Dostępność kojarzona jest zazwyczaj z barierami architektonicznymi, ale w rzeczywistości jest to zagadnienie dużo bardziej złożone, dotyczące niemal każdej ludzkiej aktywności. W Polsce żyje 5 mln osób z niepełnosprawnościami, które doświadczają różnych form wykluczenia, takich jak bariery informacyjne, technologiczne, edukacyjne, finansowe, a także te występujące w życiu zawodowym i prywatnym. Brak dostępności widoczny jest również w usługach, w kulturze oraz w mediach. Wiele osób nie wie, że dostępność wpływa na jakość życia każdego z nas i leży w interesie każdego, niezależnie od wieku czy poziomu sprawności.
Na ekspozycję składa się 11 obiektów symbolizujących brak dostępności w takich kategoriach jak architektura, design, komunikacja, system wsparcia, życie zawodowe czy relacje. Każdy obiekt oznaczony jest pomarańczowym symbolem.
Większość obiektów w ramach wystawy „Epoka (Nie)dostępności” prezentujemy w salach Galerii Sztuki Polskiej XX + XXI. Dwa obiekty można podziwiać na placu przed Gmachem Głównym. Część z zaprezentowanych na wystawie eksponatów została zaprojektowana przez uczestników warsztatów realizowanych w ramach Festiwalu Kultury Wrażliwej. Podczas wydarzenia konsultanci i eksperci z niepełnosprawnościami wspólnie z projektantami reprezentującymi wybrane dziedziny designu pracowali nad stworzeniem obiektów, które najtrafniej oddadzą charakter tytułowej „Epoki (Nie)dostępności”.
Zaprezentowane eksponaty symbolizują kategorie istotne dla życia i funkcjonowania całego społeczeństwa. Brak dostępności architektonicznej, cyfrowej i komunikacyjnej nie tylko powinien trafić do muzeum jako artefakt minionych błędów i uprzedzeń, ale także stanowić impuls do tworzenia innowacji.
Za przygotowanie oraz koordynację wystawy odpowiedzialne są przedstawicielki Muzeum Narodowego w Krakowie, Iwona Parzyńska — pełnomocniczka ds. osób z niepełnosprawnościami, Monika Tworzydło — specjalistka ds. dostępności, Dagmara Marcinek — kierowniczka sekcji marketingu , Helena Szczuka-Kalenský — kierowniczka działu komunikacji i promocji Fundacji Avalon, Anna Wysocka — specjalistka ds. komunikacji i promocji w Fundacji Avalon oraz Agencja Nie Do Ogarnięcia. Projekt aranżacji wykonała Marta Staszków.
Wystawa stanowi element ogólnopolskiej kampanii społecznej „Epoka Dostępności” Fundacji Avalon, której celem jest uświadomienie społeczeństwu, czym jest brak dostępności i jaki wpływ mają wszyscy na powstawanie barier dla osób z niepełnosprawnościami.
O Fundacji:
Fundacja Avalon to jedna z największych polskich organizacji pozarządowych wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore. Od 18 lat oferuje pomoc potrzebującym w obszarze finansowym, prowadzi szereg programów społecznych i edukacyjnych, które mają na celu aktywizację osób z niepełnosprawnościami, a także zmianę ich postrzegania w polskim społeczeństwie.
Dostępność wystawy:
Gmach Główny MNK
Tuż przy wejściu do budynku jest miejski płatny parking podziemny, w ramach którego wydzielono miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych http://mi.krakow.pl/parkingi/parking-przy-muzeum
Nieco dalej przy Błoniach znajdują się dwie koperty parkingowe.
Dzięki zamontowaniu specjalnych wind zewnętrznych i wewnętrznych, platform schodowych oraz przenośnych szyn, Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie jest niemal całkowicie dostępny dla osób poruszających się na wózku lub o kulach (brak windy do szatni, i antresoli na II piętrze). Przy schodach z lewej strony wejścia głównego jest winda zewnętrzna. Drzwi wejściowe są duże i opatrzone w bardzo silne siłowniki, które mogą utrudniać ich otwieranie.
W budynku jest kawiarnia. Dostępne toalety znajdują się na parterze i na drugim piętrze (w przestrzeni Galerii XX i XXI wieku). Przewijak znajduje się w największej toalecie na parterze oraz w toalecie damskiej przy szatni na poziomie – 1.
W holu głównym na parterze znajdują się: dotykowa udźwiękowiona tablica informacyjna z opisem przestrzeni budynku w języku polskim, angielskim i ukraińskim oraz wózki do dyspozycji widzów.
Wystawa:
Przy eksponatach znajdują się tabliczki z opisem eksponatu w alfabecie Braille'a. Do każdego obiektu przygotowano również opis w formie audiodeskrypcji, nagranie można odtworzyć po zeskanowaniu kodu QR umieszczonego na tabliczce. Wszystkie eksponaty można dotykać. Wkrótce uruchomiona zostanie opcja zwiedzania wystawy dla osób o różnych potrzebach — oprowadzanie audiodeskrypcyjne oraz w Polskim Języku Migowym. Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu mailowego: dostepnosc@mnk.pl.
MNK Gmach Główny
al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków- poniedziałek: nieczynne
- wtorek - niedziela: 10.00-18.00