Prezentujemy kolejną część zbioru starodruków o tematyce numizmatycznej, kompletowanego w Muzeum Narodowym w Krakowie już od ponad 100 lat. Obok największego w Polsce zbioru numizmatycznego zebrano tu liczącą ponad 300 pozycji bibliotekę starodruków dotyczących tej tematyki.
Część z nich jest rezultatem prac dawnych numizmatyków: kolekcjonerów – właścicieli pokaźnych czasem zbiorów, bibliotekarzy i kustoszy zbiorów prywatnych, uniwersyteckich, miejskich lub kościelnych.
Na pierwszy plan wybijają się katalogi wielkich kolekcji – np. albumy miedziorytniczych odwzorowań monet złotych i srebrnych wiedeńskiego cesarskiego gabinetu numizmatycznego z XVIII w., prezentujące uporządkowane chronologicznie monety bite przez władców europejskich państw, miast, wolnych hrabstw, biskupstw czy opactw. Zebranie kolekcji numizmatów wytwarzanych w określonym czasie lub miejscu było zwykle podstawą do ich opracowania i przedstawienia w formie katalogu opisowego lub albumu z drzeworytniczymi lub miedziorytniczymi odwzorowaniami, bez względu na to, jak liczną była taka kolekcja.
W naszym zbiorze znajdują się katalogi wielotysięcznych kolekcji oraz prezentacje niewielkich zbiorków, liczących np. kilkadziesiąt monet kufickich pochodzących ze znalezionego "skarbu" – przypadkowego odkrycia archeologicznego. Kolekcjoner – numizmatyk przy okazji zbierania monet czy medali interesuje się także i historią zdobytych przez siebie tych użytkowanych już od tysiącleci przedmiotów będących niejednokrotnie i dziełami sztuki. Utylitarny charakter kluczy do rozpoznawania monet, przeznaczonych przede wszystkim do użytku bankierów i kupców, nie wykluczał jednak faktu, że pieczołowicie zestawiano w nich komplet emisji monetarnych danego władcy czy kraju. By stworzyć kompletną prezentację monet bitych w danym kraju, numizmatycy często poszukują w szeroko pojętej literaturze informacji o nieznanych numizmatach. Ułatwieniem w tej pracy są zestawiane już od kilku stuleci bibliografie opracowań numizmatycznych.
starodruki, numizmatyka, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, monety, medale
Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego
ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków- poniedziałek: nieczynne
- wtorek: 10.00-18.00
- środa-niedziela: 10.00-16.00