Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

De re nummaria – część III

09.05-03.09.2017 De re nummaria – część III
Przewijak WiFi

"De re nummaria – część III. Moneta polska w dawnej literaturze numizmatycznej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie” w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, oddziale MNK przy ul. Piłsudskiego 12.

Dawne polskie numizmaty zostały opisane i odwzorowane w wielu popularnych katalogach, spełniających m. in. funkcję przewodników dla kupców i bankierów. Komplet monet polskich z XVI wieku zaprezentowano m.in. w pracy wydanej w Monachium: New Münz Buech (1597), autorstwa Adama Berga, tamtejszego drukarza i wydawcy, który pieczołowicie przedstawił uporządkowane wg wartości monety europejskich krajów, z odwzorowaniem ich rzeczywistej wielkości.

Polską monetą zainteresowali się również historycy, zwłaszcza gdy w XVIII w. „odkryto” istnienie monet wczesnopiastowskich i zaczęto pasjonować się dziejami regionalnymi. Zaowocowało to opartymi na źródłach historycznych publikacjami np. o numizmatyce pruskiej – monetach bitych na tym terenie pod rządami Zakonu Krzyżackiego i królów Polski. Pojawiły się próby całościowego przedstawienia dziejów pieniądza polskiego.

Opracowaniom historycznym i katalogowym towarzyszą liczne dowody codziennego obrotu pieniądza w Rzeczypospolitej: taryfy, sumariusze i redukcje monety starej z nową, wydawane jako ułatwienie przeliczania starej i nowej monety o rozmaitych nominałach na pieniądz krajów ościennych.

Muzeum  im. Emeryka Hutten-Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek: 10.00-18.00
  • środa-niedziela: 10.00-16.00
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję