Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Asymetryczna Dama - Eugenia Wyszomirska 14.07-27.09.2015 Asymetryczna Dama - Eugenia Wyszomirska

Do 27 września w przestrzeni Galerii Sztuki Polskiej XX wieku, prezentujemy 10 portretów Eugenii Wyszomirskiej wykonanych przez Stanisława Ignacego Witkiewicza. Pastele Witkacego pochodzą z kolekcji Muzeum Historii Katowic.

Latem 1933 r. na jednej z warszawskich ulic Stanisław Ignacy Witkiewicz wypatrzył i zagadnął Eugenię Wyszomirską, proponując pozowanie do portretu. Była niezwykle podobna do Jadwigi Janczewskiej, narzeczonej artysty, której samobójcza śmierć w 1914 r. diametralnie zmieniła jego życie (wielokrotnie twórczo nawiązywał do tego tragicznego wydarzenia).

Malarza zafascynowały nieregularne, niepokojące rysy twarzy Eugenii, znakomicie korespondujące z jego teorią Czystej Formy. W czasie krótkiej, acz intensywnej znajomości w Zakopanem powstało kilkadziesiąt portretów modelki, którą artysta nazywał Asymetryczną Damą.

Po II wojnie światowej Eugenia osiadła w Katowicach, gdzie prowadziła zakład fotograficzny. Oprócz wspomnień z młodości zachowała 26 portretów namalowanych przez Witkacego. Jej ostatnią wolą było przekazanie utworzonej przez artystę kolekcji miastu, co przyczyniło się do powstania Muzeum Historii Katowic (1981).

Portrety ze zbiorów Muzeum Historii Katowic

Autor: Natalia Kruszyna, Muzeum Historii Katowic

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków Galeria Sztuki Polskiej XX wieku
  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek - niedziela: 10.00-18.00
Pokaz "Asymetryczna Dama"
Galeria Sztuki Polskiej XX wieku, Gmach Główny MNK / fot. Jacek Złoczowski - Pracownia Fotograficzna MNK
Pokaz dzieł Witkacego
Stanisław Ignacy Witkiewicz, Portret Eugenii Wyszomirskiej-Kuźnickiej, 1935
własność: Muzeum Historii Katowic, fot. MHK
Pokaz dzieł Witkacego
Stanisław Ignacy Witkiewicz, Portret Eugenii Wyszomirskiej-Kuźnickiej, 1936
własność: Muzeum Historii Katowic, fot. MHK
Pokaz dzieł Witkacego
Stanisław Ignacy Witkiewicz, Portret Eugenii Wyszomirskiej-Kuźnickiej, 1937
własność: Muzeum Historii Katowic, fot. MHK
Pokaz dzieł Witkacego
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję