Do 27 września w przestrzeni Galerii Sztuki Polskiej XX wieku, prezentujemy 10 portretów Eugenii Wyszomirskiej wykonanych przez Stanisława Ignacego Witkiewicza. Pastele Witkacego pochodzą z kolekcji Muzeum Historii Katowic.
Latem 1933 r. na jednej z warszawskich ulic Stanisław Ignacy Witkiewicz wypatrzył i zagadnął Eugenię Wyszomirską, proponując pozowanie do portretu. Była niezwykle podobna do Jadwigi Janczewskiej, narzeczonej artysty, której samobójcza śmierć w 1914 r. diametralnie zmieniła jego życie (wielokrotnie twórczo nawiązywał do tego tragicznego wydarzenia).
Malarza zafascynowały nieregularne, niepokojące rysy twarzy Eugenii, znakomicie korespondujące z jego teorią Czystej Formy. W czasie krótkiej, acz intensywnej znajomości w Zakopanem powstało kilkadziesiąt portretów modelki, którą artysta nazywał Asymetryczną Damą.
Po II wojnie światowej Eugenia osiadła w Katowicach, gdzie prowadziła zakład fotograficzny. Oprócz wspomnień z młodości zachowała 26 portretów namalowanych przez Witkacego. Jej ostatnią wolą było przekazanie utworzonej przez artystę kolekcji miastu, co przyczyniło się do powstania Muzeum Historii Katowic (1981).
Portrety ze zbiorów Muzeum Historii Katowic
Stanisław Ignacy Witkiewicz , Witkacy , Asymetryczna Dama , Eugenia Wyszomirska
MNK Gmach Główny
al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków Galeria Sztuki Polskiej XX wieku- poniedziałek: nieczynne
- wtorek - niedziela: 10.00-18.00
Galeria Sztuki Polskiej XX wieku, Gmach Główny MNK / fot. Jacek Złoczowski - Pracownia Fotograficzna MNK
własność: Muzeum Historii Katowic, fot. MHK
własność: Muzeum Historii Katowic, fot. MHK
własność: Muzeum Historii Katowic, fot. MHK