Wystawa pokazała udział artystów w powstaniu styczniowym: walczących i działających w konspiracji, za co wielu z nich trafiło na zesłanie, niektórzy okupili to kalectwem, a jeszcze inni - by uniknąć represji – wyemigrowali.
W Malarni zaprezentowaliśmy dzieła takich twórców jak: Kazimierz Alchimowicz, Elwiro Michał Andriolli, Ludomir Benedyktowicz, Adam Chmielowski, Maksymilian Gierymski, Ignacy Jasiński, Antoni Kozakiewicz, Władysław Malecki, Maksymilian Oborski, Ryszard Okniński, Leonard (Leon) Piccard, Aleksander Sochaczewski (Sonder Lejb).
Styczniowy zryw wspierali także artyści niebiorący bezpośredniego udziału w walce. Jednym z nich był Artur Grottger, którego rysunkowe cykle przedstawiające powstanie (na wystawie można było podziwiać dyptyk "Pożegnanie" i "Powitanie" oraz sześć rysunków z serii "Lithuania") – o wielkiej sile oddziaływania, powielane w niezliczonych reprodukcjach i obecne w każdym niemal polskim domu – zdominowały nasze myślenie o powstaniu styczniowym, w niezwykle sugestywny sposób narzuciły jego wizję i na zawsze zapadły w świadomość Polaków.
Na wystawie można było zobaczyć również sztandar powstańczy, szable, ryngraf, karabiny, pistolety i akcesoria żołnierskie.
MNK Sukiennice
Rynek Główny 3, 31-042 Kraków- poniedziałek: nieczynne
- wtorek - niedziela: 10.00 - 18.00