{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Zawsze pod ręką

  • Ze szklanych paciorków, pestek ogórka, a może ze skóry krokodyla? Haftowana, naszywana łuską rybią czy pleciona ze słomki? W kształcie antycznej urny, koszyka kwiatów czy podróżnego kuferka? Na bal, wycieczkę, a może do pracy? Zobaczcie jakie torebki były najbardziej modne w ciągu ostatnich kilkuset lat. "Zawsze pod ręką. Torebki damskie od średniowiecza do współczesności" - to tytuł wystawy prezentowanej w MNK w 2009 r., która świetnie wpisała się w nurt zainteresowań historią kobiecości. Po raz pierwszy w Polsce została podjęta próba ukazania fenomenu damskiej torebki, która ewoluowała od przynależnej zarówno mężczyznom jak i kobietom średniowiecznej sakiewki aż po akcesorium mody, w którym wyraża się osobowość kobiety.

    Fotogaleria prezentuje wybrane na tę wystawę najpiękniejsze i najbardziej różnorodne pod względem form i materiałów torebki.

    Opracowanie: Joanna Kowalska – historyk i historyk sztuki, kierownik Działu Tkanin MNK, zajmuje się historią mody XIX i XX wieku.

  • Pobierz zdjęcie

    Torebka ozdobiona owocami i kwiatami z gazy Trójwymiarowe torebki bardzo modne były w czasach biedermeieru, a do ich dekoracji używano najprzeróżniejszych materiałów, wykazując się w tym zakresie wyjątkową inwencją. Polska, ok. 1820-1830.

  • Pobierz zdjęcie

    Rycina żurnalowa, 1881 r. Dama w sukni balowej trzyma w ręce przedmiot bardzo przypominający torebkę. Jest to balowa mufka, która mogła pełnić funkcję torebki dzięki niewielkim kieszonkom.

  • Pobierz zdjęcie

    Torebka ozdobiona aplikacją ze złotego galonu, prawdopodobnie akcesorium stroju karnawałowego Polska, około 1870-1880 r.

  • Pobierz zdjęcie

    Torebka ze sztucznej skóry W latach 70-tych XX wieku przywieziona z Brazylii. Ze względu na swoje egzotyczne pochodzenie i malowany wzór kwiatowy stanowiła znakomite dopełnienie ubioru inspirowanego kulturą hippisów.
    Brazylia, lata 70-te XX wieku.

  • Pobierz zdjęcie

    Aksamitna saszetka na chusteczki z haftowanymi inicjałami właścicielki, Anny Glixellowej Lwów, początek XX wieku.

  • Pobierz zdjęcie

    Saszetka na chusteczki, haftowana lacetem we wzór typowy dla stylu Art Déco. Polska, lata 20-te XX wieku.

  • Pobierz zdjęcie

    Torebka haftowana z zamkiem ozdobionym jadeitem Do zbiorów MNK została ofiarowana w 1955 roku wraz z wieloma innymi przedmiotami jako dar Chińskiej Republiki Ludowej. Chiny, przed 1955 r.

  • Pobierz zdjęcie

    Torebka wykonana w technice makramy z giętkiego włókna roślinnego Polska, początek XX w.

  • Pobierz zdjęcie

    Aksamitny woreczek na ręczne robótki W XVIII wieku woreczki na robótki ręczne stały się prekursorami damskiej torebki. Bardzo modne było zdobienie ich haftem kunsztownie wycinaną łuską rybią. Polska, 2. poł. XVIII w.

  • Pobierz zdjęcie

    Sakiewka dziana na szydełku z nici jedwabnych, zdobiona paciorkami szklanymi Malutka sakieweczka (11,5 cm wysokości) mieściła zaledwie kilka monet, ale stanowiła atrakcyjne akcesorium ubioru kobiecego. Polska, początek XIX w.

  • Pobierz zdjęcie

    Sakiewka do gier hazardowych Sakiewka używana przez hazardzistę miała jedną, bardzo ważną cechę: można było ją postawić i trzymać otwartą, tak aby w czasie gry mógł on wygodnie sięgać po monety lub żetony. Polska, koniec XVII w.

  • Pobierz zdjęcie

    Sakiewka dziana na drutach Sakiewki w kształcie dzbanka były bardzo popularne w XIX w. i łatwe do wykonania. Zamykało się je przy pomocy metalowego pierścienia zawieszanego na uchu "dzbanka". Polska, 3. ćwierć XIX w.

Pobierz fotogalerię