Wystawa starodruków z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, dotyczących problematyki zdrowia człowieka, prezentuje 80 ksiąg od końca XV w. po 1 połowę wieku XIX.
Towarzyszy im wybór 20 map i planów, opublikowanych od XVIII w. do lat 30-tych XX w., również nawiązujących swą treścią do tematyki medycznej. Obiekty pozwalają prześledzić skróconą wersję historii medycyny w Europie, ale także ukazują jej mroczne, pełne przesądów sekrety, na przestrzeni wieków: od starożytności aż do końca XVIII w.
Więcej na temat wystawy Szlachetne zdrowie – ziołolecznictwo i medycyna >>
Tak zwany poraniony człowiek Odwzorowanie nawiązujące do przedstawień św. Sebastiana i stanowiące rysunek poglądowy dla chirurgów, umieszczany zazwyczaj w traktatach chirurgicznych. Drzeworyt z podręcznika chirurgii Jeana Tagault, wydanego w 1590 r.
Dwanaście najważniejszych narządów ciała ludzkiego i rządzące nimi konstelacje zodiakalne Kolorowany drzeworyt z pierwszego podręcznika okulistyki G. Bartischa, wydanego w 1583 r.
Przyżeganie rany poprzez kładzenie na skórę palącego się lub bardzo gorącego materiału Drzeworyt z dzieła Prospero Alpina dotyczącego egipskiej medycyny, wydanego w 1591 r.
Miedzioryt ukazujący wnętrze sali szpitalnej ze Statutu Rycerskiego Zakonu Świętego Jana z Jerozolimy zwanego joannitami, szpitalnikami lub kawalerami maltańskimi, wydanego w Rzymie w 1588 r.
Tablica anatomiczna Miedzioryt z z Anatomii Andreasa Vesaliusa, wydanej w Amsterdamie w 1617 r., będącej skrótem jego wielkiego dzieła De Humani Corporis Fabrica.
Alegoryczna kompozycja ze szkieletów ludzkich i różnych organów wewnętrznych człowieka Miedzioryt z pierwszej części Skarbca anatomicznego Frederika Ruyscha, wydanej w 1721 r.