Sybille wręczone!
-
10 listopada prof. dr hab. Piotr Majewski, Dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, wręczył dwie statuetki nagrody Sybilla dla Muzeum Narodowego w Krakowie. Jury nagrody uhonorowało Muzeum Książąt Czartoryskich Grand Prix konkursu Sybilla 2019 oraz nagrodą główną w kategorii Nowe i zmodernizowane wystawy stałe. Nagrody Sybilli to najważniejsze wyróżnienie w polskim muzealnictwie.
- W tych nie zawsze łatwych czasach jest mi szczególnie miło pełnić rolę posłańca dobrych wiadomości. W tegorocznej edycji konkursu na wydarzenie muzealne roku, edycji szczególnej, ponieważ 40. jubileuszowej, w sposób szczególny zostało wyróżnione Muzeum Narodowe w Krakowie oraz jego oddział Muzeum Książąt Czartoryskich. Muzeum Książąt Czartoryskich otrzymało nagrodę w kategorii „Nowe i zmodernizowane wystawy stałe” oraz nagrodę główną Grand Prix w konkursie Sybilla. – powiedział Dyrektor NIMOZ-u prof. Piotr Majewski wręczając statuetki.
- Konkurs Sybilla to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w polskim muzealnictwie i dla Muzeum Narodowego w Krakowie ta podwójna nagroda jest wielkim zaszczytem. Nagroda podwójnie przyznana dla nas, doceniająca nas zarówno za modernizację stałej wystawy w kategorii szczegółowej, jak i nagroda która wyróżnia nas spośród wszystkich przedsięwzięć w polskim muzealnictwie w ubiegłym roku. – stwierdził Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzej Szczerski.
Gruntowny remont Muzeum Książąt Czartoryskich trwał od 2010 roku do grudnia 2019 roku. Nowa, stała ekspozycja prezentuje zbiory z kolekcji książąt Czartoryskich, jednej z najcenniejszych kolekcji muzealnych w Europie. Obejmuje ona nie tylko Damę z gronostajem Leonarda da Vinci, czy Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna, ale także dzieła największych polskich artystów oraz panteon narodowych pamiątek.
Jury przyznając Sybille podkreśliło, że Muzeum Książąt Czartoryskich przekroczyło wymiar Krakowa i Polski, ponieważ kolekcja, która tam się znajduje ma wymiar światowy. Doceniło także szybki postęp prac, który doprowadził do otwarcia muzeum w zaledwie trzy lata od przekazania zbiorów i nieruchomości Muzeum Narodowemu w Krakowie.
Otwarcie ekspozycji stałej wiązało się nie tylko z nową aranżacją wystawy, ale też jej nowym scenariuszem i opracowaniem merytorycznym ekspozycji. Wystawie towarzyszą trzy publikacje książkowe wydane przez MNK. Kolekcja była też wyzwaniem dla 55 osobowego zespołu konserwatorów, którzy przez niespełna dwa lata przeprowadzili konserwacje 904 obiektów, w tym obrazów wraz z ramami, tkanin, ceramiki, szkieł, rzeźb, starodruków i grafik, czy też militariów. Wiele z tych prac można uznać za wyjątkowe ze względu na unikatowy charakter eksponatów jak i skomplikowane zagadnienia konserwatorskie, wymagające zaawansowanych badań technologicznych i pracy w interdyscyplinarnych zespołach.
Od 19 grudnia 2019 roku do 18 października 2020 roku wystawę obejrzało ponad 74 tysiące widzów.
-
-
-
-
-
-
-
-
-