{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Sukiennice - udogodnienia dla osób niepełnosprawnych

  • Wielkim osiągnięciem projektu Nowe Sukiennice jest wprowadzenie do zabytkowej przestrzeni budynku nowoczesnej windy – umożliwiającej swobodny dostęp do galerii i tarasów Sukiennic także osobom poruszającym się na wózkach. Winda jest wyposażona w przyciski brajlowskie. Znajdujące się na parterze przy wejściu do galerii lady recepcji, sklepu muzealnego i stanowiska strażnika pozwalają na swobodny dostęp osoby na wózku. Brak progów i ograniczeń. Ponieważ do szatni głównej można dotrzeć tylko schodami przy sklepie muzealnym znajduje się dodatkowa szatnia dla osób z dysfunkcją ruchu – wyposażona m.in. w skrytki bagażowe.

    Przejścia pomiędzy salami są pozbawione progów a wejście na taras poprzedza łagodny podjazd. Na szklanych drzwiach umieszczono dla bezpieczeństwa naklejki z ornamentem.

    Znajdująca się przy tarasie i kawiarni toaleta dla osób niepełnosprawnych jest wyposażona w niezbędne, opuszczane uchwyty oraz specjalną umywalkę i ubikację – polecaną dla osób niepełnosprawnych. Lustro zostało zamontowane w taki sposób aby zarówno osoba stojąca dowolnego wzrostu jaki i siedząca na wózku mogły swobodnie się obejrzeć. Wszelkie uchwyty i przyciski są wygodne także dla osób ze spastycznością rąk. W toalecie znajduje się także przewijak dla niemowląt.

    Utrudnienie w dostępie do toalety stwarzają niemożliwe do zniwelowania schody – problem rozwiązaliśmy przy pomocy mobilnych aluminiowych ramp, rozkładanych w razie potrzeby. Na stałe rozstawienie ramp nie pozwala szerokość schodów – szyny mogłyby stanowić pułapkę dla osób niedowidzących.

    Osoby o większych ograniczeniach ruchowych mogą – w razie potrzeby – skorzystać także z toalety znajdującej się przy drugim wejściu do Sukiennic.

    Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach zwyciężyła w konkursie "Kraków bez barier 2010" na miejsce najlepiej przystosowane dla osób niepełnosprawnych w kategorii "obiekty i przestrzenie zabytkowe". Jury doceniło fakt, że remont i modernizacja Galerii były jedną z największych inwestycji konserwatorskich w Europie, pozwalającą na wprowadzenie bardzo wysokich standardów użytkowania przy zachowaniu dyscypliny konserwatorskiej.

    Oddział jest wyposażony w defibrylator.

  • Winda na szczycie zabytkowych schodów spiralnych w oddziale Muzeum w Sukiennicach, dzięki której wystawę mogą zwiedzać osoby korzystające z wózków inwalidzkich.

    Winda wewnętrzna

  • Płaskie, pozbawione progów wyjście z Muzeum w Sukiennicach. W tle Bazylika Mariacka.

    Brak progów w przejściach

  • Bliskie ujęcie windy. Na windzie znajdują się dwa piktogramy: jeden przedstawia osobę korzystającą z wózka, obok której są strzałki w górę i w dół; drugi przedstawia dziecko w wózku, obok którego są strzałki w górę i w dół.

    Winda wewnętrzna

  • Przyciski przywołujące windę ze strzałkami w górę i w dół. Na przyciskach znajdują się oznakowania w alfabecie Braille’a. Nad przyciskami ekran, na którym na czerwono wyświetla się cyfra 1 i strzałki w górę i w dół. Nad ekranem logotyp firmy Sursum.

    Oznakowania alfabetem Braille'a

  • Trzy schodki, na których są umieszczone szyny teleskopowe, na których mogą wjechać osoby korzystające z wózków.

    Szyny teleskopowe

  • Panel sterowania wewnątrz windy w muzeum w Sukiennicach. Trzy przyciski z numerami pięter: 0, 1 i 2, przyciski zamykania i otwierania drzwi i przycisk z piktogramem przedstawiającym dzwonek. Na wszystkich przyciskach znajdują się brajlowskie oznaczenia.

    Winda wyposażona w przyciski brajlowskie

  • Toaleta dostępna dla osób z niepełnosprawnościami z dostosowaniami opisanymi w tekście.

    Toaleta przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych

  • Drzwi do dwóch toalet. Na drzwiach z lewej naklejka z piktogramem przedstawiającym mężczyznę. Na drzwiach z prawej naklejka z piktogramem przedstawiającym osobę na wózku inwalidzkim oraz napis WC.