{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Pracownia Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach

  • Pracownia Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce. W latach 2007-2010, dzięki środkom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego została całkowicie zmodernizowana i wyposażona w specjalistyczny sprzęt, wykorzystywany w badaniach obiektów i ich konserwacji. W ramach działań edukacyjnych możliwe jest zwiedzanie pracowni dla osób zainteresowanych. Zespół tworzą dyplomowane konserwatorki, absolwentki studiów na ASP w Krakowie.
    1. mgr Elżbieta Zygier – starszy konserwator - kierownik pracowni, zatrudniona w MNK od 1992 r., kieruje pracownią do 1998 r. W 2009 r. ukończyła studium - Nowoczesne Techniki Analityczne dla Konserwacji na Wydziale Chemii UJ.
    2. mgr Dominika Sarkowicz, adiunkt konserwatorski zatrudniona w MNK od 2000 r. W 2010 r. ukończyła studium - Nowoczesne Techniki Analityczne dla Konserwacji na Wydziale Chemii UJ.
    3. mgr Marzena Sieklucka, adiunkt konserwatorski. W 1992 r. ukończyła kurs konserwacji dzieł sztuki w instytucie Konserwacji we Florencji w Palazzo Spinelli. Zatrudniona w MNK od 2003 r.
    4. mgr Gabriela Banach-Kielanowska - adiunkt konserwatorski, historyk sztuki zatrudniona w MNK od 1999 r.
    5. mgr Monika Tarnowska-Reszczyńska, starszy asystent konserwatorski zatrudniona w MNK od 1989 r.

    Działalność Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach obecnie skupia się na konserwacji XIX wiecznych obrazów olejnych znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. W zakresie konserwacji prewencyjnej sprawowana jest opieka nad ekspozycją w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. Sukiennicach, nad wystawą malarstwa w Zamku Królewskim w Niepołomicach „Sukiennice w Niepołomicach 2”. oraz kolekcją obrazów w Domu Jana Matejki.

    Konserwatorki prowadzą kontrolę stanów zachowania obiektów eksponowanych w galeriach i przechowywanych w magazynach, kontrolują warunki przechowywania, z uwzględnieniem wilgotności względnej RH i temperatury, sporządzają raporty stanów zachowania do obiektów wypożyczanych. Na czas transportu muzealiów zapewniamy opiekę konserwatorską przyjmując obowiązki kuriera.

    Konserwacji obiektów towarzyszą badania naukowe, służące poznaniu techniki i technologii dzieła poddawanego zabiegom konserwatorskim. Z prac sporządzana jest dokumentacja konserwatorska, wprowadzana do systemu muzealnego MONA. Ponadto realizujemy projekty naukowe dotyczące badań nad twórczością artystów dziewiętnastowiecznych.

    Prace konserwatorskie i badawcze wykonujemy w oparciu o nieinwazyjne i nieniszczące metody fizyko chemiczne: zdjęcia w świetle VIS oraz w promieniowaniach analitycznych VIS, UV, IR, RTG, analizę pigmentów i zapraw z wykorzystaniem spektroskopii fluorescencji rentgenowskiej. W zakresie badań współpracujemy z Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych (LANBOZ) działającego w MNK.

  • Pobierz zdjęcie
  • Pobierz zdjęcie
  • Pobierz zdjęcie
  • Pobierz zdjęcie
  • Pobierz zdjęcie
  • Pobierz zdjęcie
  • Pobierz zdjęcie
Pobierz fotogalerię