Pracownia Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach
-
Pracownia Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce. W latach 2007-2010, dzięki środkom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego została całkowicie zmodernizowana i wyposażona w specjalistyczny sprzęt, wykorzystywany w badaniach obiektów i ich konserwacji. W ramach działań edukacyjnych możliwe jest zwiedzanie pracowni dla osób zainteresowanych. Zespół tworzą dyplomowane konserwatorki, absolwentki studiów na ASP w Krakowie.
1. mgr Elżbieta Zygier – starszy konserwator - kierownik pracowni, zatrudniona w MNK od 1992 r., kieruje pracownią do 1998 r. W 2009 r. ukończyła studium - Nowoczesne Techniki Analityczne dla Konserwacji na Wydziale Chemii UJ.
2. mgr Dominika Sarkowicz, adiunkt konserwatorski zatrudniona w MNK od 2000 r. W 2010 r. ukończyła studium - Nowoczesne Techniki Analityczne dla Konserwacji na Wydziale Chemii UJ.
3. mgr Marzena Sieklucka, adiunkt konserwatorski. W 1992 r. ukończyła kurs konserwacji dzieł sztuki w instytucie Konserwacji we Florencji w Palazzo Spinelli. Zatrudniona w MNK od 2003 r.
4. mgr Gabriela Banach-Kielanowska - adiunkt konserwatorski, historyk sztuki zatrudniona w MNK od 1999 r.
5. mgr Monika Tarnowska-Reszczyńska, starszy asystent konserwatorski zatrudniona w MNK od 1989 r.
Działalność Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach obecnie skupia się na konserwacji XIX wiecznych obrazów olejnych znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. W zakresie konserwacji prewencyjnej sprawowana jest opieka nad ekspozycją w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. Sukiennicach, nad wystawą malarstwa w Zamku Królewskim w Niepołomicach „Sukiennice w Niepołomicach 2”. oraz kolekcją obrazów w Domu Jana Matejki.
Konserwatorki prowadzą kontrolę stanów zachowania obiektów eksponowanych w galeriach i przechowywanych w magazynach, kontrolują warunki przechowywania, z uwzględnieniem wilgotności względnej RH i temperatury, sporządzają raporty stanów zachowania do obiektów wypożyczanych. Na czas transportu muzealiów zapewniamy opiekę konserwatorską przyjmując obowiązki kuriera.
Konserwacji obiektów towarzyszą badania naukowe, służące poznaniu techniki i technologii dzieła poddawanego zabiegom konserwatorskim. Z prac sporządzana jest dokumentacja konserwatorska, wprowadzana do systemu muzealnego MONA. Ponadto realizujemy projekty naukowe dotyczące badań nad twórczością artystów dziewiętnastowiecznych.
Prace konserwatorskie i badawcze wykonujemy w oparciu o nieinwazyjne i nieniszczące metody fizyko chemiczne: zdjęcia w świetle VIS oraz w promieniowaniach analitycznych VIS, UV, IR, RTG, analizę pigmentów i zapraw z wykorzystaniem spektroskopii fluorescencji rentgenowskiej. W zakresie badań współpracujemy z Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych (LANBOZ) działającego w MNK. -
-
-
-
-
-
-