Do 9 października 2016 w Gmachu Głównym MNK trwa wystawa "Maria Mater Misericordiae", która towarzyszyła Światowym Dniom Młodzieży. Można na niej oglądać dzieła wybitnych artystów włoskich, francuskich, niderlandzkich i niemieckich tworzących od XIV do XVIII w., których tematem jest Maria Matka Miłosierdzia.
W Polsce, gdzie kult maryjny jest szczególnie żywy, obraz Maryi - Matki Chrystusa i Matki Miłosierdzia, jest bardzo głęboko zakorzeniony. W zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie znajduje się wiele cennych dzieł z jej wizerunkiem.
Zobaczmy jak zmieniały się oblicza Maryi w malarskim, graficznym i rysunkowym ujęciu takich słynnych artystów polskich jak m.in. Jan Matejko, Józef Mehoffer czy Leon Wyczółkowski.
Opracowanie: Joanna Zawierucha-Gomułka - redaktor w Sekcji Nowe Media.
Vlastimil Hofman, Koncert, 1920 r. Obraz jest przykładem malarstwa religijnego łączącego tradycję przedstawień maryjnych z nowymi tendencjami religijnymi i estetycznymi przełomu wieków. Ukazuje Madonnę bez atrybutów świętości, jako ubogą, bosonogą dziewczynę z ludu, ubraną w góralski serdak, tulącą małego Chrystusa, który gra na fujarce.