Na wystawie "Nie tylko stolice. Miasta świata w starodrukach" prezentujemy miasta znane od starożytności Jerozolima, Rzym i Aleksandria. XVII-wieczny Konstantynopol, spadkobierca antycznego Bizancjum, ukazany został poprzez panoramę rozpościerającą się na miedziorycie mierzącym blisko 2 m długości, wykonanym na trzech sklejonych arkuszach papieru.
Więcej o wystawie tutaj.
Widok Opawy z herbem miasta Drzeworyt ze Zwierciadła sławnego Margrabstwa Morawskiego, dzieła polskiego heraldyka Bartosza Paprockiego, zasłużonego także dla heraldyki czeskiej.
Widok antycznej Daphne Widok antycznej Daphne, niewielkiego ośrodka miejskiego o charakterze wypoczynkowym, położonego niedaleko wielkiej i sławnej w starożytności Antiochii. Miedzioryt kolorowany z atlasu świata A. Orteliusa.
Abraham Ortelius, [Theatrvm Orbis Terrarvm…]. Antverpiae, 1595.
Plan Moskwy i jej fortyfikacji z opisu podróży do Moskwy i Persji A. Oleariusa, niemieckiego uczonego – miedzioryt. Adam Olearius i inni, Des Welt-berühmten Adami Olearii colligirte und viel vermehrte Reise-Beschreibungen […]. Hamburg, 1696.
Karta tytułowa z widokiem miasta i cytadeli Sisteron, nad rzeką Durance, gdzie więziony był królewicz Jan Kazimierz. Praca E. Wassenberga opowiada o uwięzieniu przyszłego król Polski we Francji w latach 1638-1640.
Widok Krakowa zamieszczony w Opisie Królestwa Polskiego, wydanym w języku niemieckim po raz pierwszy w 1687 r. Jacob von Sandrart, Des Königreichs Pohlen Lands-Staats-und Zeit-Beschreibung, […]. Sultzbach, 1687.
Rodzimi mieszkańcy Kanady na tle widoku Quebeku założonego w 1608 r. Miedzioryt z krótkim opisem geograficznym i etnograficznym, pochodzący z niewielkiego wydawnictwa prezentującego podstawowe wiadomości o narodach świata.
Johann Stridbeck, Die vornehmste Nationes der Gantzen Welt […]. Augspurg, [ca 1700].
Plan Wrocławia, ukazujący jego kształt przestrzenny w XVI w. Miedzioryt załączony do opisu Śląska i Wrocławia Bartłomieja Steina, śląskiego geografa i kronikarza, umieszczonego w pracy F. W. von Sommera.
Friedrich Wilhelm von Sommer, Regnum Vannianum Antiquam Silesiam Complectens […]. Vratislaviae, 1722.
Schönbrunn - widok barokowego pałacu Habsburgów. Miedzioryt z bogato ilustrowanego przewodnika po Wiedniu, będącego przeróbką wcześniejszego Almanachu Wiednia wydanego przez J. von Kurzböcka.
Joseph von Kurzböck, Neueste Beschreibung aller Merkwürdigkeiten Wiens. […]. Wien, 1779.
Widok Krakowa z pierwszej połowy XIX w. ukazujący miasto od południowego zachodu Staloryt z pracy poświęconej dziejom Polski od jej początków do lat 30-tych XIX w.