{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Horyzont zdarzeń

  • Horyzont zdarzeń to orbitowanie wokół czasoprzestrzennego tunelu nieuchronnie wciągającego uczestnika peformansu w sferę tego, co nieokreślone i nieznane choć intuicyjnie wyczuwalne.

    To świat emocji tworzony na żywo w którym dźwięk - live electronics, który kompozytorzy-wykonawcy sterują za pomocą zestawu różnych kontrolerów

    (m.in. konwertera pól elektromagnetycznych, iPad’a, czy czytników fal
    mózgowych) współgra z warstwą obrazu generowanego za pomocą jedynego w swoim rodzaju instrumentu do tworzenia video w czasie rzeczywistym:
    Biga Dada Generator.

    Instrument, zarazem instalacja interaktywna Alka Janickiego to urządzenie złożone z kamery rejestrującej i komputera emitującego, po generatywnym przetworzeniu, obraz video. Elektroniczny patchwork tworzą sekwencje losowo zatrzymywane

    w pamięci komputera i widziane przez kamerę. Obraz video to zatem swego rodzaju układ obrazów-pikseli z bazy danych, będących osnową i wątku opartego o nieustannie multiplikowane obrazy „widziane” przez kamerę w czasie rzeczywistym.

    Modyfikowane losowo przez oryginalne oprogramowanie ale i performera, po części zapętlone i współistniejące z obrazem live, budują dynamiczną ikonosferę tworzącą wizualną partyturę.

    Wielkoformatowa projekcja której ekranem jest architektura ale i artyści i widzowie, wciąga w interaktywną opowieść o współczesności zarazem stanowiąc materiał prowokujący do refleksji natury ontologicznej dotyczącej przyszłości.

    Franciszek Araszkiewicz Jest twórcą kompozycji instrumentalnych, wokalno-instrumentalnych, elektroakustycznych, audiowizualnych, instalacji interaktywnych oraz utworów z kręgu sztuki konceptualnej, a także muzyki filmowej.

    Studiował kompozycję na Akademii Muzycznej w Krakowie (w latach
    2010-2013 pod kierunkiem prof. Krzysztofa Knittla, studia II a następnie III stopnia w latach 2013-2018 w klasie dr hab. Marcela Chyrzyńskiego). W 2019 roku uzyskał stopień doktora z zakresu kompozycji.

    Jego utwory były wykonywane m.in. na 6 Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Elektroakustycznej Musica Electronica Nova 2015, ImproFest w Wiedniu (2018), 26-30 Międzynarodowym Festiwalu Kompozytorów Krakowskich (2014-2018), Festiwalu Audio Art 2014 i 2017, Festiwalu
    AXES: Triduum Muzyki Nowej (2014), 24 Międzynarodowym Festiwalu Dni Kompozytorów Krakowskich (2012). Instalacje były wystawiane m.in. na
    20 Biennale Sztuki dla Dziecka 2015, Festiwalu Audio Art 2011, Festiwalu Kultura 2.0 2012 w Warszawie oraz Athens Video Art Festival 2013.

    W 2014 roku przebywał i pracował w Domu Arnolda Schönberga w Mödling w ramach Avenir Grant przyznawanego przez Arnold Schönberg Center w Wiedniu.

    Laureat licznych konkursów kompozytorskich (I nagroda ex aequo w ramach XI konkursu im. Tadeusza Ochlewskiego organizowanego przez PWM w 2013 roku za utwór Monster Group Number na sopran i elektronikę, I nagroda na międzynarodowym konkursie Concorso di Composizione Pianistica 2014 Giorgio e Aurora Giovanni Fondazione za utwór Study of Chaos na fortepian na cztery ręce i in.), oraz nagród kompozytorskich (Stypendium Twórcze Miasta Krakowa w dziedzinie muzyki 2014 oraz Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej 2014, 2017, artist-in-residence Kulturkontakt Vienna 2016 oraz Museums Quartier 2018).

  • Performans “Horyzont zdarzeń”. Ciemna sala, na ścianach wyświetlana ogromna projekcja złożona z drobnych wycinków grafik i przypadkowych liter. Dwóch artystów stoi na scenie, przed ławką, na której znajdują się sprzęt - laptopy, klawiatury, kable. Cienie
    Pobierz zdjęcie
  • Dwójka artystów w trakcie performansu “Horyzont zdarzeń”. Jeden mężczyzna ma na sobie jasną koszulę, skupiony wpatruje się w ekran laptopa. Drugi artysta ma na sobie okulary przeciwsłoneczne i ciemną narzutę w paski z podwiniętymi bufiastymi rękawami. Jed
    Pobierz zdjęcie
  • Inne ujęcie na dwójkę artystów w trakcie performansu “Horyzont zdarzeń”. Ławka, na której stoi sprzęt artystów, ma cztery podwójne, skrzyżowane nogi.
    Pobierz zdjęcie
  • Inne ujęcie na performans “Horyzont zdarzeń”. Na ścianie wyświetlone są przede wszystkim przypadkowe litery, a po bokach powtarzalne fragmenty grafik. U góry widać czerwony reflektor.
    Pobierz zdjęcie
  • Pobierz zdjęcie
  • Selfie dwóch artystów w trakcie performansu “Horyzont zdarzeń”. Jeden z mężczyzn prawdopodobnie trzyma aparat i patrzy prosto w obiektyw. Ma na sobie biało-czarną koszulę w paski. Obok stoi drugi artysta, który patrzy w dół. Ma krótką bródkę, a na sobie m
    Pobierz zdjęcie
  • Performans “Horyzont zdarzeń”. Na ścianie wyświetlane są przypadkowe cyfry.
    Pobierz zdjęcie
  • Performans “Horyzont zdarzeń”. Na ścianie wyświetlane są przypadkowe cyfry, a po bokach powtarzalne fragmenty grafik. Pod sceną stoi odwrócony do aparatu tyłem mężczyzna.
    Pobierz zdjęcie
  • Performans “Horyzont zdarzeń”. Na ścianie wyświetlane są przypadkowe ciągi zer i jedynek  powtarzalne fragmenty grafik. Do artystów podchodzi osoba z maseczką na twarzy.
    Pobierz zdjęcie
  • Performans “Horyzont zdarzeń”. Na ścianie wyświetlane są przypadkowe litery.
    Pobierz zdjęcie
Pobierz fotogalerię