Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Witryna z zabawkami

Witryna z zabawkami

Wspólny projekt edukacyjny Muzeum Narodowego z Muzeum Zabawek w Krakowie! 20 maja – 8 lipca 2022 - 3. edycja w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.

Czy chcielibyście stworzyć wystawę w muzeum? Wejść w rolę kuratora i aranżera? Zbudować opowieść z zabawek historycznych oraz własnoręcznie wykonać zabawki wspólnie z rzemieślnikiem? Zapraszamy do projektu „Witryna z zabawkami” na sześć warsztatów w Kamienicy Szołayskich.
„Witryna z zabawkami” wypełni się autentycznymi zabawkami z kolekcji rodziny Sosenków – największej w Polsce kolekcji historycznych zabawek. W trakcie sześciu spotkań w Kamienicy Szołayskich uczestnicy warsztatów – kuratorzy – pracować będą nad osobistym pokazem kolekcji, który wejdzie w dialog z wystawą „Przedmioty. Galeria Designu polskiego XX i XXI wieku” prezentowaną w muzeum. Marek i Katarzyna Sosenko opowiedzą o wybranych zabawkach, z których kuratorzy wybiorą te, które znajdą się na wystawie. Częścią projektu jest także zapoznanie z techniką wykonywania zabawek ludowych i wykonanie pod okiem twórcy ludowego w dziedzinie zabawkarstwa, Piotrem Mentla, własnych zabawek. W finale kuratorzy opracują koncepcję aranżacji, którą według ich wskazówek wykona współczesny artysta Mateusz Okoński. Obiekty uzupełnimy też o osobiste komentarze. Siódme spotkanie to inauguracja pokazu dla publiczności wraz z kuratorskim oprowadzaniem.

Pokaz odbędzie się w tytułowej witrynie. Jakiej? To będzie niespodzianka. Na pewno będzie zupełnie inna od tej w poprzednich dwóch edycjach projektu. Wszystkie spotkania warsztatowe będą tłumaczone na język migowy. Będziemy pracować w grupie integracyjnej. Spotkania będą się odbywały w kameralnych, maksymalnie 15-osobowych grupach w Kamienicy Szołayskich (pl. Szczepański 9, Kraków).

Projekt zakończymy publikacją podsumowującą naszą wspólną pracę (ukaże się jesienią 2022 r. na zakończenie całego projektu, czyli po zrealizowaniu pięciu wystaw w witrynie) oraz filmem dokumentalnym. 
Program
20 maja (piątek), godz. 10:00–12:00: spotkanie z kolekcjonerami połączone z wizytą na wystawie „Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku”
27 maja (piątek), godz. 10:00–12:00: spotkanie z kolekcjonerami
3 czerwca (piątek), godz. 10:00–12:00: spotkanie z kolekcjonerami oraz redaktorem
10 czerwca (piątek), godz. 10:00–12:00: warsztat z twórcą ludowym w dziedzinie zabawkarstwa, Piotrem Mentlem (pokaz i własnoręczne wykonanie zabawek)
22 czerwca (środa), godz. 10:00–12:00: warsztat z twórcą ludowym w dziedzinie zabawkarstwa, Piotrem Mentlem – kontynuacja pracy
1 lipca (piątek), godz. 10:00–12:00: spotkanie z aranżerem, Mateuszem Okońskim
8 lipca (piątek), godz. 17:00/18:00: inauguracja pokazu dla publiczności

 „Witryna z zabawkami” to cykl warsztatów realizowanych przez Muzeum Zabawek w Krakowie we współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Muzeum Podgórza (oddziałem Muzeum Krakowa) i Muzeum Narodowym w Krakowie. Łącznie odbędzie się pięć edycji projektu, czyli postanie pięć pokazów. Pierwsze dwie edycje odbyły się latem w Cricotece i Muzeum Podgórza, a kolejne trzy edycje w 2022 r.: wiosną w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, latem w Muzeum Podgórza oraz jesienią ponownie w Kamienicy Szołayskich (edycja w języku angielskim dla społeczności międzynarodowej). Ponadto „Witryna z zabawkami” ma swoją odsłonę wirtualną na stronie internetowej Muzeum Zabawek.

Zgłoszenia do udziału w pełnym cyklu (nie w poszczególnych spotkaniach) przyjmujemy drogą mailową do wyczerpania limitu miejsc. Zapisy, pytania, sugestie: kontakt@muzeumzabawekrakow.pl

Udział w projekcie jest bezpłatny.
Koordynacja projektu: Katarzyna Jagodzińska i Melania Tutak

Koordynacja „Witryny z zabawkami #3” z ramienia Muzeum Narodowego w Krakowie: Iwona Parzyńska i Anna Orzeł 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Witryna z zabawkami #3 w MNK

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję