Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Witryna z zabawkami

Witryna z zabawkami

Wspólny projekt edukacyjny Muzeum Narodowego z Muzeum Zabawek w Krakowie! 20 maja – 8 lipca 2022 - 3. edycja w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.

Czy chcielibyście stworzyć wystawę w muzeum? Wejść w rolę kuratora i aranżera? Zbudować opowieść z zabawek historycznych oraz własnoręcznie wykonać zabawki wspólnie z rzemieślnikiem? Zapraszamy do projektu „Witryna z zabawkami” na sześć warsztatów w Kamienicy Szołayskich.
„Witryna z zabawkami” wypełni się autentycznymi zabawkami z kolekcji rodziny Sosenków – największej w Polsce kolekcji historycznych zabawek. W trakcie sześciu spotkań w Kamienicy Szołayskich uczestnicy warsztatów – kuratorzy – pracować będą nad osobistym pokazem kolekcji, który wejdzie w dialog z wystawą „Przedmioty. Galeria Designu polskiego XX i XXI wieku” prezentowaną w muzeum. Marek i Katarzyna Sosenko opowiedzą o wybranych zabawkach, z których kuratorzy wybiorą te, które znajdą się na wystawie. Częścią projektu jest także zapoznanie z techniką wykonywania zabawek ludowych i wykonanie pod okiem twórcy ludowego w dziedzinie zabawkarstwa, Piotrem Mentla, własnych zabawek. W finale kuratorzy opracują koncepcję aranżacji, którą według ich wskazówek wykona współczesny artysta Mateusz Okoński. Obiekty uzupełnimy też o osobiste komentarze. Siódme spotkanie to inauguracja pokazu dla publiczności wraz z kuratorskim oprowadzaniem.

Pokaz odbędzie się w tytułowej witrynie. Jakiej? To będzie niespodzianka. Na pewno będzie zupełnie inna od tej w poprzednich dwóch edycjach projektu. Wszystkie spotkania warsztatowe będą tłumaczone na język migowy. Będziemy pracować w grupie integracyjnej. Spotkania będą się odbywały w kameralnych, maksymalnie 15-osobowych grupach w Kamienicy Szołayskich (pl. Szczepański 9, Kraków).

Projekt zakończymy publikacją podsumowującą naszą wspólną pracę (ukaże się jesienią 2022 r. na zakończenie całego projektu, czyli po zrealizowaniu pięciu wystaw w witrynie) oraz filmem dokumentalnym. 
Program
20 maja (piątek), godz. 10:00–12:00: spotkanie z kolekcjonerami połączone z wizytą na wystawie „Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku”
27 maja (piątek), godz. 10:00–12:00: spotkanie z kolekcjonerami
30 czerwca (czwartek), godz. 10:00–12:00: spotkanie z aranżerem, Mateuszem Okońskim
3 czerwca (piątek), godz. 10:00–12:00: spotkanie z kolekcjonerami oraz redaktorem
10 czerwca (piątek), godz. 10:00–12:00: warsztat z twórcą ludowym w dziedzinie zabawkarstwa, Piotrem Mentlem (pokaz i własnoręczne wykonanie zabawek)
22 czerwca (środa), godz. 10:00–12:00: warsztat z twórcą ludowym w dziedzinie zabawkarstwa, Piotrem Mentlem – kontynuacja pracy
8 lipca (piątek), godz. 17:00/18:00: inauguracja pokazu dla publiczności

 „Witryna z zabawkami” to cykl warsztatów realizowanych przez Muzeum Zabawek w Krakowie we współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Muzeum Podgórza (oddziałem Muzeum Krakowa) i Muzeum Narodowym w Krakowie. Łącznie odbędzie się pięć edycji projektu, czyli postanie pięć pokazów. Pierwsze dwie edycje odbyły się latem w Cricotece i Muzeum Podgórza, a kolejne trzy edycje w 2022 r.: wiosną w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, latem w Muzeum Podgórza oraz jesienią ponownie w Kamienicy Szołayskich (edycja w języku angielskim dla społeczności międzynarodowej). Ponadto „Witryna z zabawkami” ma swoją odsłonę wirtualną na stronie internetowej Muzeum Zabawek.

Zgłoszenia do udziału w pełnym cyklu (nie w poszczególnych spotkaniach) przyjmujemy drogą mailową do wyczerpania limitu miejsc. Zapisy, pytania, sugestie: kontakt@muzeumzabawekrakow.pl

Udział w projekcie jest bezpłatny.
Koordynacja projektu: Katarzyna Jagodzińska i Melania Tutak

Koordynacja „Witryny z zabawkami #3” z ramienia Muzeum Narodowego w Krakowie: Iwona Parzyńska i Anna Orzeł 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Witryna z zabawkami #3 w MNK

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję