{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Tomasz Łojewski Dokumentacja fotograficzna tzw. „wydarzeń studenckich” w Krakowie, 1988-1989

Tomasz Łojewski Dokumentacja fotograficzna tzw. „wydarzeń studenckich” w Krakowie, 1988-1989

Pierwsza fotografia 

Opis ogólny: Czarno-biała fotografia przedstawia grupę młodych ludzi podczas ulicznego protestu. Na pierwszym planie widoczni są studenci ubrani w kostiumy z worków i kartonów. Na ubraniach widnieją napisy z hasłami odnoszącymi się do ich postulatów lub komentującymi sytuację polityczną. W tle tłum niesie transparenty z wyrazistymi napisami, w tym powtarzające się słowo „PRZEPRASZAMY”. 

Opis szczegółowy: Czarno-biała fotografia przedstawia grupę młodych ludzi biorących udział w ulicznym proteście. Na pierwszym planie widać kilka osób idących w jednym rzędzie. Ubrania, które mają na sobie, są wykonane z worków lub kartonów. Na jednym z nich widnieje napis „ZABRAŁEŚ NAM MARZENIA”, a na innym „ZA CO PRZEPRASZAMY?”. Tło fotografii ukazuje większy tłum demonstrantów, którzy idą zwartą grupą przez ulicę Krakowa. W rękach trzymają duże transparenty z napisami. Najbardziej widoczny to wielokrotnie powtarzające się słowo „PRZEPRASZAMY”. 

Zdjęcie Tomasza Łojewskiego dokumentuje jeden z wielu studenckich protestów, które miały miejsce w Krakowie pod koniec lat 80. XX wieku. Był to kluczowy moment transformacji ustrojowej w Polsce. Czas, kiedy młodzi ludzie, zwłaszcza studenci, aktywnie angażowali się w działania przeciwko systemowi komunistycznemu, walcząc o wolność słowa i prawa obywatelskie.

Improwizowane kostiumy i hasła na transparentach były charakterystyczne dla studenckich manifestacji. Często przyjmowały one formę happeningów – łączyły polityczny przekaz z elementami sztuki i humoru. Fotografia jest zapisem ducha tamtych czasów – z jednej strony pełnych napięć i nadziei na zmiany, z drugiej charakteryzujących się kreatywnym, ironicznym podejściem młodych ludzi do oporu wobec władzy. 

Druga Fotografia 

Opis ogólny: Czarno-biała fotografia ukazuje grupę studentów zgromadzonych na zaśnieżonym placu w Krakowie. W centralnej części obrazu znajdują się osoby trzymające duży transparent. Łączy on nazwy partii politycznych i zestawia je z ideami pokoju, zdrowia i rozwoju. W tle widać więcej osób oraz elementy miejskiej architektury. 

Opis szczegółowy: Czarno-biała fotografia przedstawia grupę studentów na zaśnieżonym placu w Krakowie. W centrum widnieje duży transparent wykonany ręcznie. Widnieje na nim hasło: „NIECH ŻYJE PPS + PPR RACZE” z dopiskiem: „POSTĘP, ZDROWIE, POKÓJ, ROZWÓJ”. Litery są grube i czarne. W tle widać innych studentów ubranych w zimowe kurtki. Trzymają mniejsze transparenty z mniej wyraźnymi napisami.

Zdjęcie Tomasza Łojewskiego jest dokumentem z czasów studenckich protestów, które miały miejsce w Krakowie pod koniec lat 80. XX wieku. Transparent będący centralnym punktem zdjęcia jest przykładem humorystycznej krytyki władzy i oficjalnych haseł propagandowych. Zestawienie nazw partii z abstrakcyjnymi wartościami, takimi jak „pokój” czy „zdrowie”, uwypuklało absurd retoryki stosowanej przez komunistyczne władze.

Fotografia oddaje atmosferę końca epoki PRL-u, kiedy młode pokolenie odegrało istotną rolę w procesach demokratycznych przemian. Ich działania, choć często prześmiewcze i niepozbawione artystycznego charakteru, były wyrazem odwagi i determinacji w walce o wolność słowa i zmianę systemu. 

 

Tekst audiodeskrypcji: Emilia Szymańska

Konsultacja audiodeskrypcji: Adrian Wyka