{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Teofila (Tola) Certowicz (1862–1918), Morfeusz, 1889, brąz

Teofila (Tola) Certowicz (1862–1918), Morfeusz, 1889, brąz

Rzeźba wykonana z brązu przedstawia starszego mężczyznę ze skrzyżowanymi na piersi rękami. Ma ciemne, niebiesko-zielone barwy. Rzeźba znajduje się w wąskim edykule, czyli wnęce o cechach charakterystycznych dla architektury klasycznej. Często stanowi tło dla posągów. Edykuł wbudowany został w jasnobeżową ścianę budynku. Edykuł ma kształt prostokąta z trójkątnym zadaszeniem. Na środku, pod zadaszeniem, posiada pionowe wgłębienie w kształcie prostokąta. Prostokąt zakończony jest półkolem. Po obu stronach wgłębienia, pod zadaszeniem, znajdują się podłużne elementy przypominające greckie kolumny.

Rzeźba Morfeusza została usytuowana na tle edykułu. Głowa mężczyzny jest delikatnie pochylona. Ma włosy długie do ramion oraz długie wąsy i brodę. Jego głowę oplata wieniec z kwiatów maku. Twarz jest lekko zmarszczona, a oczy zamknięte.

Tors Morfeusza jest nagi, o smukłej, delikatnie umięśnionej budowie. Ręce ma skrzyżowane na piersi, z dłońmi wychodzącymi na zewnątrz. Ciało zostało przedstawione w sposób realistyczny i poprawny anatomicznie – zaznaczone zostały żyły na rękach oraz mięśnie brzucha, klatki piersiowej i ramion.

Od bioder w dół postać owinięta jest długą tkaniną. Materiał związany jest z lewej strony, pod podbrzuszem. Układa się w fałdy i spada aż do podłoża. U stóp mężczyzny, po lewej stronie, znajduje się sowa. Stoi w spokojnej pozycji przodem do widza. Głowę ma lekko pochyloną, a skrzydła ułożone wzdłuż ciała. Po lewej stronie rośnie wysoki kwiat maku. Sięga mniej więcej do kolan mężczyzny.

Rzeźba znajduje się na małym wzniesieniu. Wzniesienie ma kształt prostokąta delikatnie rozszeszającego się do dołu. Pod wzniesieniem znajduje się mały basen w kształcie półkola. Wykonany został z małych, niebiesko-czarnych kamyczków ułożonych obok siebie. Przestrzeń między kamyczkami jest biała.

 Po obu stronach edykułu znajdują się dwie mniejsze rzeźby. Mają jasne barwy. Przedstawiają głowy o uproszczonej anatomii. Umieszczone są na prostokątnych, niskich podstawach wykonanych z jasnego kamienia. Ich ustawienie jest symetryczne względem środkowej rzeźby.

Rzeźba po lewej stronie przedstawia głowę mężczyzny. Ma krótkie włosy z bujną grzywką. Jego twarz jest uproszczona. Posiada tylko zarysowane kontury oczodołów i długi nos. Usta zakryte są długimi wąsami i brodą. Wąsy stworzone są z nachodzących na siebie pasm, po trzy z każdej strony. Pasma są długie i gładkie. Są zakręcone do góry i zawijają się delikatnie przy końcach.

Brodę tworzą dwa długie pasma. Idą one pionowo w dół aż do podstaw rzeźby, skąd rozchodzą się w przeciwnych kierunkach. Zakręcają się na końcach w kształt ślimaka.

Opracowanie audiodeskrypcji: Emilia Szymańska
Konsultacja: Adrian Wyka