{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Przywilej jedleński Jedlnia, 4 marca 1430

Przywilej jedleński Jedlnia, 4 marca 1430

Przywilej należy do najważniejszych dokumentów w historii Polski i Europy. Gwarantował nietykalność osobistą i majątkową znacznej liczbie mieszkańców Królestwa Polskiego. Duchowni i panowie polscy po porozumieniu się z Witoldem, wielkim księciem Litwy, oraz panami litewskimi przyrzekają, że po śmierci króla Władysława Jagiełły uznają i ukoronują na króla polskiego jego syna, pod warunkiem zatwierdzenia praw i przywilejów. Zapewniają też, że sprzeciwią się każdemu buntownikowi, który nie uzna przyszłego króla. W przywileju król przyjmował zasadę _neminem_ _captivabimus_, oznaczającą, że nikt nie będzie uwięziony bez wyroku sądowego.

Dokument jest świadectwem umiejętności dojścia do porozumienia między szlachtą polską i litewską oraz księciem Witoldem, bratem króla, w ramach jednego państwa, Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Istnieją dwa egzemplarze dokumentu, które przechowywane są w zbiorach Biblioteki Czartoryskich. Przywilej ten znajdował się niegdyś w archiwum królewskim na Wawelu, skąd w 1818 roku został kupiony przez Adama Jerzego Czartoryskiego do biblioteki w Puławach.