Przez Wystawy
Przez Wystawy
Ścieżki edukacyjne na wystawach stałych i czasowych
Stanowią część ekspozycji. Umożliwiają aktywny udział dzieci w zwiedzaniu wystaw, przybliżając im w atrakcyjny sposób wybrane zagadnienia. Oswajają i zaprzyjaźniają najmłodszych ze sztuką. Inspirują do stawiania pytań i szukania odpowiedzi. Znajdziecie je na wystawach stałych i czasowych, w formie osobnych stanowisk, tekstów na ścianach a czasem specjalnie wydzielonych przestrzeni.
Ścieżka edukacyjna w Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI w.
Przybliża dzieciom zagadnienia związane z warsztatem plastycznym i językiem sztuki XX i XXI w. Ścieżka składa się z 4 stanowisk i jednego pokoju inspiracji, który przenosi nas do wnętrza obrazu. Poszczególne stanowiska pozwalają zakręcić kołem barw, eksperymentować z kompozycją i perspektywą, przejrzeć się w dziesiątkach małych luster oraz ułożyć młodopolskie obrazy z puzzli.
Ścieżka edukacyjna na wystawie „Polskie Style Narodowe. 1890-1918”
Podążającym szlakiem 13 stanowisk z tekstami i propozycjami zadań, rodzice mogli porozmawiać z dziećmi o tym, czym jest styl, gdzie 100 lat temu nowych stylów poszukiwali artyści, pisarze, projektanci, rzemieślnicy i architekci oraz w jaki sposób można ich naśladować projektując elementy otaczającego nas świata.
Ścieżka edukacyjna na wystawie czasowej Jacek Malczewski romantyczny
Wprowadzała w świat mitycznych i baśniowych stworzeń obecnych na obrazach Jacka Malczewskiego. Dzieci miały okazję dowiedzieć się kim były chimery, kto się bał rusałek, gdzie mieszkały fauny i skąd przyleciał pegaz.
Ścieżka sensoryczna w pałacu Muzeum Książąt Czartoryskich
Ma charakter stałego pokazu w przestrzeni wystawy w pałacu Muzeum Książąt Czartoryskich. Obejmuje 11 stanowisk, a każde z nich zawiera kopię edukacyjną zabytku lub tyflografikę wykonaną na podstawie obrazu, oraz opis dla osób słabowidzących i ten sam opis w piśmie brajla. Zwiedzający mogą dotknąć kopii kluczy do Świątyni Sybilli, Domu Gotyckiego, czy szabli polskiej z pochwą przypisywanej Sebastianowi Lubomirskiemu.
Na dziedzińcu muzeum znajduje się mobilny mebel z wysuwanymi szufladami wypełnionymi kopiami edukacyjnymi i kartami pracy oraz siedziskami zachęcającymi do zatrzymania się i czytania dostępnych na miejscu książek.