{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Jarosław Kozakiewicz Tardigrada botanica, 2009

Jarosław Kozakiewicz Tardigrada botanica, 2009

Technika: Cyfrowa grafika koncepcyjna
Wymiary: Brak danych (projekcja cyfrowa)
Rok powstania: 2007
Kolekcja: Projekt koncepcyjny, niezrealizowany, inspirowany architekturą organiczną

Opis ogólny: Grafika ukazuje dużą, przeźroczystą konstrukcję na pustym, zaśnieżonym terenie. Budowla przypomina kształtem kokon lub rogal. Ściany złożone są z trójkątnych części o zaokrąglonych krawędziach, które układają się w siatkę.

Opis szczegółowy: W centralnej części grafiki znajduje się duża przezroczysta konstrukcja  na zaśnieżonym terenie. Swoim kształtem przypomina rogal lub kokon. Ściany budowli są zaokrąglone, pozbawione ostrych krawędzi. Pokryte są powtarzającym się motywem geometrycznym w postaci małych trójkątów o zaokrąglanych liniach. Delikatnie wypukłe trójkąty sprawiają wrażenie napompowanych. 

Tardigrada botanica to projekt koncepcyjny autorstwa Jarosława Kozakiewicza, polskiego architekta i artysty. Twórca jest znany z tworzenia wizji inspirowanych naturą oraz strukturami organicznymi. Tytuł grafiki odnosi się do niesporczaków (Tardigrada), mikroskopijnych organizmów znanych ze swojej odporności na ekstremalne warunki środowiskowe. Konstrukcja odwołuje się do idei symbiozy technologii z naturą – półprzezroczysta skorupa przypomina zarówno ochronną błonę organizmu, jak i futurystyczną szklarnię.

Obiekt miał być masywną szklarnią botaniczną, zdolną do podtrzymywania życia roślin w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Jednocześnie projekt podejmuje refleksję nad estetyką biomimetyki – architektury naśladującej formy i funkcje przyrody.

Koncepcja Kozakiewicza jest również komentarzem na temat związków człowieka z naturą oraz możliwości wykorzystania technologii do jej ochrony, zamiast eksploatacji. Tardigrada botanica nie została zrealizowana, jednak pozostaje jednym z kluczowych przykładów artystycznego i ekologicznego myślenia o przyszłości architektury.

 

Tekst audiodeskrypcji: Emilia Szymańska

Konsultacja audiodeskrypcji: Adrian Wyka