FERIE ZIMOWE dla dorosłych
Czy sztuka może mówić wieloma głosami? Dlaczego współcześni artyści tak chętnie angażują się w kwestie społeczne? Jakimi potrzebami „opiekuje” się współczesny dizajn? Ferie to dobry czas, by o tym porozmawiać, posłuchać, a nawet „własnoręcznie” doświadczyć procesu twórczego.
OSWAJANIE ZMIANY
Ferie zimowe dla dorosłych
Dla osób które chcą:
- zatrzymać się i znaleźć czas na refleksję,
- dokładnie zwiedzić wystawę,
- poznawać dzieła sztuki w niespiesznym tempie,
- poznać i wykorzystać metody pracy współczesnych artystek i artystów,
- podziałać artystycznie pod okiem artystki
Zajęcia będą się odbywały przez dwa dni: 28 i 29 stycznia w godzinach 17:30 do 20:00 w MNK Gmach Główny (wystawa "Transformacje. Nowoczesność w III RP" i sala edukacyjna).
Prowadzenie: Aleksandra Młynarczyk-Gemza – artystka multimedialna, fotografka, pisarka. Doktora sztuki (Wydział Sztuki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie), absolwentka Wydziału Malarstwa ASP im. Jana Matejki. W swoich intermedialnych projektach przyjmuje perspektywę arteterapeutyczną. Laureatka Nagrody Obraz Roku na II Krakowskim Salonie Sztuki 2019, stypendystka Funduszu Popierania Twórczości ZAIKS, Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2022 oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2024. Autorka książek: „W stronę̨ integracji cienia. Kobiecy foto-rytuał” (Wyd. UNIVERSITAS, 2021), „Zapiski wariatki” (Wyd. Znak, 2022, książka nominowana do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Conrada), „Płodozmian” (Wyd. Pamoja Press, 2023). Brała udział w licznych wystawach grupowych w kraju i za granicą. Jest autorką kilku wystaw indywidualnych. Więcej: www.aleksandra-mlynarczyk-gemza.format.com
Ważne informacje:
- Zajęcia obejmują 2 wieczory: 28 i 29.01.2025, godz. 17:30 – 20:00 i odbywają się w przestrzeni wystawy "Transformacje. Nowoczesność w III RP" oraz w sali edukacyjnej
- Miejsce zbiórki: sala edukacyjna w Gmachu Głównym (parter, na prawo od wejścia)
- Cena: 50 zł od os. za 2 dni. Liczba miejsc ograniczona. Konieczna rezerwacja (Centrum Informacji i Rezerwacji MNK – rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie)
- Zajęcia odbędą się pod warunkiem zebrania się grupy
W SAMO POŁUDNIE
Oprowadzania niedzielne
26.01.2025 (niedziela) godz. 12:00
MNK Gmach Główny, wystawa Transformacje. Nowoczesność w III RP
Oprowadzanie kuratorskie
Wystawa „TRANSFORMACJE. Nowoczesność w III RP” jest ostatnią z cyklu „4 x nowoczesność”, realizowanego w Muzeum Narodowym w Krakowie od 2021 roku. W jego ramach pokazujemy różnorodne interpretacje nowoczesności w polskiej sztuce, architekturze i dizajnie od przełomu XIX i XX wieku po współczesność. Czwarta wystawa prezentuje fenomen rewizji idei nowoczesności i jej tytułowej transformacji po 1989 roku. Konsekwencją stała się wielość postaw twórczych i reinterpretacji nowoczesności, które nie tworzyły jednolitego i spójnego obrazu, ale przyniosły dynamiczny i zróżnicowany wielogłos, charakteryzujący życie kulturalne w III RP.
Prowadzenie: prof. dr hab. Czesława Frejlich – plastyczka i projektantka zajmująca się przede wszystkim wzornictwem produktu i grafiką użytkową.. Profesor zwyczajna związana z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie kieruje Katedrą Projektowania Ergonomicznego i Pracownią Ergonomicznych Podstaw Projektowania. Sprawuje również funkcje kuratorskie, jest redaktorką, autorką tekstów o dizajnie, konsultantką z dziedziny ergonomii.
Informacje dodatkowe:
- Udział w cenie biletu wstępu na wystawę
- Liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja
- Rezerwacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK – rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie)
- Rezerwacja na oprowadzanie zostanie otwarta w dniu 13.01.2025 od godz. 9:00
- Udział tylko dla osób indywidualnych
- Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie 4 miejsca
Przygotowaliśmy także ofertę na ferie zimowe 2025 dla dzieci i rodzin oraz dla grup zorganizowanych dzieci i młodzieży. Serdecznie zapraszamy!