{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

FERIE ZIMOWE dla dorosłych

FERIE ZIMOWE dla dorosłych

Czy sztuka może mówić wieloma głosami? Dlaczego współcześni artyści tak chętnie angażują się w kwestie społeczne? Jakimi potrzebami „opiekuje” się współczesny dizajn? Ferie to dobry czas, by o tym porozmawiać, posłuchać, a nawet „własnoręcznie” doświadczyć procesu twórczego.

OSWAJANIE ZMIANY

Ferie zimowe dla dorosłych

Dla osób które chcą:
  • zatrzymać się i znaleźć czas na refleksję,
  • dokładnie zwiedzić wystawę,
  • poznawać dzieła sztuki w niespiesznym tempie,
  • poznać i wykorzystać metody pracy współczesnych artystek i artystów,
  • podziałać artystycznie pod okiem artystki
Początek roku sprzyja snuciu refleksji i podsumowaniom. Może im służyć wspólna rozmowa, wzajemne inspirowanie się i bycie w otoczeniu dzieł sztuki. Zapraszamy na warsztaty podczas których naszą przewodniczką będzie artystka Aleksandra Młynarczyk-Gemza. Razem przyjrzymy się temu, co wydarzyło się w ostatnim czasie w wymiarze społecznym i osobistym. Spróbujemy wejść w proces twórczy a wsparcia poszukamy w ćwiczeniach relaksacyjnych, wzmacniających koncentrację, i pobudzających twórczą intuicję. Nasze przeżycia, doświadczenia i przemyślenia przełożymy na technikę kolażu.

Zajęcia będą się odbywały przez dwa dni: 28 i 29 stycznia w godzinach 17:30 do 20:00 w MNK Gmach Główny (wystawa "Transformacje. Nowoczesność w III RP" i sala edukacyjna).

 
Prowadzenie: Aleksandra Młynarczyk-Gemza – artystka multimedialna, fotografka, pisarka. Doktora sztuki (Wydział Sztuki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie), absolwentka Wydziału Malarstwa ASP im. Jana Matejki. W swoich intermedialnych projektach przyjmuje perspektywę arteterapeutyczną. Laureatka Nagrody Obraz Roku na II Krakowskim Salonie Sztuki 2019, stypendystka Funduszu Popierania Twórczości ZAIKS, Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2022 oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2024. Autorka książek: „W stronę̨ integracji cienia. Kobiecy foto-rytuał” (Wyd. UNIVERSITAS, 2021), „Zapiski wariatki” (Wyd. Znak, 2022, książka nominowana do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Conrada), „Płodozmian” (Wyd. Pamoja Press, 2023). Brała udział w licznych wystawach grupowych w kraju i za granicą. Jest autorką kilku wystaw indywidualnych. Więcej: www.aleksandra-mlynarczyk-gemza.format.com  

 
Ważne informacje:
  • Zajęcia obejmują 2 wieczory: 28 i 29.01.2025, godz. 17:30 – 20:00 i odbywają się w przestrzeni wystawy "Transformacje. Nowoczesność w III RP" oraz w sali edukacyjnej
  • Miejsce zbiórki: sala edukacyjna w Gmachu Głównym (parter, na prawo od wejścia)
  • Cena: 50 zł od os. za 2 dni. Liczba miejsc ograniczona. Konieczna rezerwacja (Centrum Informacji i Rezerwacji MNK – rezerwacja@mnk.pl  lub tel. 12 433 57 44 w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie)
  • Zajęcia odbędą się pod warunkiem zebrania się grupy



W SAMO POŁUDNIE
Oprowadzania niedzielne

26.01.2025 (niedziela) godz. 12:00
MNK Gmach Główny, wystawa Transformacje. Nowoczesność w III RP
Oprowadzanie kuratorskie

Wystawa „TRANSFORMACJE. Nowoczesność w III RP” jest ostatnią z cyklu „4 x nowoczesność”, realizowanego w Muzeum Narodowym w Krakowie od 2021 roku. W jego ramach pokazujemy różnorodne interpretacje nowoczesności w polskiej sztuce, architekturze i dizajnie od przełomu XIX i XX wieku po współczesność. Czwarta wystawa prezentuje fenomen rewizji idei nowoczesności i jej tytułowej transformacji po 1989 roku. Konsekwencją stała się wielość postaw twórczych i reinterpretacji nowoczesności, które nie tworzyły jednolitego i spójnego obrazu, ale przyniosły dynamiczny i zróżnicowany wielogłos, charakteryzujący życie kulturalne w III RP.

Prowadzenie: prof. dr hab. Czesława Frejlich – plastyczka i projektantka zajmująca się przede wszystkim wzornictwem produktu i grafiką użytkową.. Profesor zwyczajna związana z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie kieruje Katedrą Projektowania Ergonomicznego i  Pracownią Ergonomicznych Podstaw Projektowania. Sprawuje również funkcje kuratorskie, jest redaktorką, autorką tekstów o dizajnie, konsultantką z dziedziny ergonomii.

 

Informacje dodatkowe:
  • Udział w cenie biletu wstępu na wystawę 
  • Liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja
  • Rezerwacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK – rezerwacja@mnk.pl  lub tel. 12 433 57 44 (w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie)
  • Rezerwacja na oprowadzanie zostanie otwarta w dniu 13.01.2025 od godz. 9:00 
  • Udział tylko dla osób indywidualnych
  • Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie 4 miejsca


Przygotowaliśmy także ofertę na ferie zimowe 2025 dla dzieci i rodzin oraz dla grup zorganizowanych dzieci i młodzieży. Serdecznie zapraszamy!