{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Chrystus na osiołku, z kościoła parafialnego pod wezwaniem świętego Zygmunta w Szydłowcu

Audiodeskrypcja: Chrystus na osiołku, z kościoła parafialnego pod wezwaniem świętego Zygmunta w Szydłowcu

Audiodeskrypcja: Chrystus na osiołku, z kościoła parafialnego pod wezwaniem świętego Zygmunta w Szydłowcu

Chrystus na osiołku, z kościoła parafialnego pod wezwaniem świętego Zygmunta w Szydłowcu
Autor nieznany 
Czas powstania: między tysiąc pięćset pierwszym a tysiąc pięćset dwudziestym piątym rokiem
Wymiary:
wysokość figury Chrystusa: osiemdziesiąt osiem centymetrów, szerokość trzydzieści dziewięć centymetrów
Wysokość figury osiołka sto dwadzieścia jeden centymetrów, długość sto sześćdziesiąt pięć centymetrów
Wymiary platformy: sto pięćdziesiąt centymetrów długości, sto czternaście centymetrów szerokości 
Technika: rzeźba z drewna, malowana farbami temperowymi z metalowymi elementami
Rzeźba przedstawia Chrystusa siedzącego na osiołku. Figurę tę ustawiono na oryginalnym wózku z tej samej epoki. Ma on formę platformy z czterema kołami. Chrystus ma długie brązowe włosy i brodę. Jego sylwetkę okrywa czerwony płaszcz. Wyłaniają się spod niego bose stopy. Chrystus siedzi na oklep. Oznacza to, że nie ma siodła, a rozłożone nogi ma po bokach zwierzęcia. Figurę osiołka oraz platformę pomalowano na brązowo. Powierzchnia obiektu pełna jest nierówności i przebarwień. W kilku miejscach są uszkodzenia, odłamania. Wyraźne są także szczeliny na łączeniach elementów figur wykonanych z osobnych kawałków drewna. Dzieło to było używane w czasie procesji w Niedzielę Palmową. W sali muzeum ustawiono je na niskim drewnianym postumencie. 

Ciemne, kręcone włosy Chrystusa opadają na ramiona. Jego szczupła sylwetka jest wyprostowana. Pociągła twarz z dużymi oczami skierowana do przodu. Obszerny płaszcz spływa w licznych fałdach do kostek Chrystusa. Z szerokich rękawów wyłaniają się dłonie o długich palcach. Przedramię prawej ręki ugiętej w łokciu unosi się w górę. Ustawiona pionowo dłoń ułożona jest w gest błogosławieństwa. Palec wskazujący i środkowy są wyprostowane, pozostałe skulone. Te właśnie zostały odłamane. Dłoń lewej opuszczonej ręki Chrystus trzyma tuż nad grzbietem osiołka. Palce są tak skulone w stronę wnętrza dłoni, jakby trzymały lejce. 

Osiołek stoi na wyprostowanych nogach zakończonych kopytami. Jego długa szyja i łeb są lekko pochylone. Tworzą z grzbietem niemal poziomą linię. Długie uszy sterczą do góry. 

Platforma została zbita z grubych belek. Koła są drewniane. Ich obręcze okuto metalowymi obręczami. Z przodu platformy, do boku belek przymocowano metalowe kółka. Służyły one do przewleczenia liny, za którą ciągnięto wózek w czasie procesji.